
У Апелационом суду данас је окончана сједница вијећа о жалбама на ослобађајућу пресуду оптуженима у предмету ,,Државни удар”.
Браниоци окривљених у одговорима на жалбу СДТ-а заузели су јединствен став да се жалба одбије и да се првостепена ослобађајућа пресуда потврди, сматрајући да је овај суд дао јасне, логичне и ваљане разлоге за ослобађајућу одлуку.
Сједницом вијећа предсједавала је судија Весна Моштрок, извјестилац је била судија Зорица Милановић, док је члан вијећа судија Предраг Табаш.
Подсјетимо, Специјално вијеће Вишег суда у Подгорици, којим је предсједавала судија Зора Радовић, донијело је 11. јула 2024. године ослобађајућу пресуду за све оптужене за стварање криминалне организације и тероризам у покушају. Оптужницом СДТ-а теретили су се да су на дан парламентарних избора, 16. октобра 2016. године, планирали насилни и наоружани упад у Скупштину Црне Горе ради проглашења побједе Демократског фронта.Бранилац Едварда Шешмакова, адвокат Радоња Дракуловић, истакао је да у првостепеном поступку није било битних повреда одредаба кривичног поступка, те да је чињенично стање потпуно и правилно утврђено. Он је предложио да Апелациони суд одбије жалбу СДТ-а и потврди пресуду Вишег суда у Подгорици.
У образложењу пресуде Вишег суда, искази свједока сарадника Саше Синђелића и свједока Мирка Велимировића оцијењени су као неубједљиви, контрадикторни и нелогични, те неподржани другим доказима. Суд је закључио да није доказано постојање плана о набавци оружја, његовом допремању у Црну Гору, нити намјера насилног заузимања Скупштине Црне Горе.Суд се посебно позвао на члан 132 Законика о кривичном поступку, којим је прописано да се нико не може огласити кривим искључиво на основу исказа свједока сарадника. На тој основи ослобођени су и лидери Демократског фронта Андрија Мандић и Милан Кнежевић, као и остали окривљени.
Извор: Дан




