Предсједник Владе у техничком мандату Дритан Абазовић открио је јуче након сједнице Вијећа за националну безбједност да се цигарете које су заплијењене прошле године налазе у специјалном хангару који је потпуно запечаћен у Луци Бар. Уз то, држава је због препоруке међународних партнера да те цигарете не буду продате, изгубила око 20 милиона еура, казао је премијер.
“Ми смо због међународних партнера избубили 20 милиона еура, јер је моја примарна идеја била да се оне продају на међународном тржишту. С обзиром на то да им истиче рок, сваким даном су све безвредније. На те цигарете више не треба рачунати”, рекао је Абазовић јуче, одговарајући на питање Портала РТЦГ.
У Луци Бар је у мају прошле године одузето 145.000 пакета цигарета, чија вриједност износи више десетина милиона еура, али јавности је још непознато гдје се те цигарете налазе и да ли су уништене. Абазовић је приближио да се налазе у хангару у Луци Бар. Сазнајемо да су под надзором Специјалног полицијског одјељења (СПО).
Влада Црне Горе имала је намјеру да заплијењене цигарете без акциза убаци на тржиште и да на тај начин остваре приход од транзита дуванских производа преко Црне Горе.
Ипак, дио међународних институција и организација указао је да те цигарете не смију бити враћене на тржиште, те да су то и међународне обавезе Црне Горе.
Шефица Свјетске здравствене организације (СЗО) за Црну Гору Мина Брајовић казала је прошле године да дуван, дувански производи и производна опрема морају бити уништени или уклоњени.
“Сходно члану 18, Протокола и члану 15.4(ц) СЗО ФЦТЦ дефинисана је посебна обавеза свих земаља чланица да обезбиједе да сав конфискован дуван, дувански производи и производна опрема морају бити уништени или уклоњени, при чему, сходно члану 1 Протокола прецизно је дефинисано да “конфискација” подразумијева трајно лишавање имовине по налогу суда или другог надлежног органа” истакла је средином прошле године Брајовић.
Навела је да све земље које су приступиле Протоколу, а чланице су Конвенције су дужне извршавати преузете обавезе у складу са духом ратификованих споразума.
“Увјерени смо да ће Црна Гора, као чланица оба споразума, искористити прилику да демонстрира своје лидерство и посвећеност напорима на плану елиминације незаконите трговине дуванским прозиводима, као и да испоштује своје међународне обавезе”, објаснила је Брајовић.
Абазовић је 14. маја прошле године рекао да је шверц цигарета у Црној Гори у последње двије деценије био најуноснији посао од којег су појединци зарађивали 500 милиона еура годишње.
Раније је изнио податак да према оперативним подацима страних безбједносних служби око 20 одсто свих шверцованих цигарета у Европску унију долази преко Црне Горе.
Амбасадорка Велике Британије у Црној Гори Карен Медокс казала је крајем марта прошле године да се само преко Луке Бар сваке године прокријумчари више од двије милијарде цигарета које доспијевају на тржишта Европе, те да шверц цигарета кошта економије Западног Балкана више од 300 милиона еура изгубљених прихода годишње.