-1995. Американци су са брода Нормандија у Јадранском мору почели да гађају српске војне и цивилне циљеве у околини Бањалуке крстарећим ракетама томахавк. Ово је, уз масовна бомбардовања из авиона радиоактивном муницијом и артиљеријске ударе НАТО снага за брзо реаговање, одлучујуће допринело преокрету у грађанском рату у Босни и Херцеговини у корист муслимана и Хрвата.
-1999. Албанци су други дан заредом прибјегли насиљу у Косовској Митровици у покушају да уђу у српски део етнички подељеног града.
У немирима је повређено 28 нападача и по четворица Срба и француских војника.
-1875. погинуо је српски хајдучки харамбаша Петар Пеција Петровић.
Био је вођа устанка из 1853. године, познатог као Пецијина буна. После пропасти буне повукао се у планине и одатле нападао турске јединице. Кад је 1875. године избио трогодишњи Босанско-херцеговачки устанак, сакупљао је чете устаника у северној Босни. Погинуо је приликом покушаја да код места Гаштица преко Саве пребаци товар оружја борцима Босанско-хецеговачког устанка против Турака.
-10. септембра 1981. године слика ,,Герника” шпанског сликара Пабла Пикаса враћена је у Шпанију. Насликана је 1937. године, послије дивљачког нацистичког бомбардовања градића Герника, светог мјеста Баска, у шпанском грађанском рату и од 1939. године била је у Њујорку. Пикасо је оставио аманет да ,,Герника” не буде враћена док његова отаџбина не постане демократска држава.
Једна анегдота описује долазак њемачког официра у Пикасов атеље. Угледавши Гернику официр је упитао:
– Јесте ли ви ово урадили?
На шта је сликар одговорио:
– Нијесам ја, ви сте!
Герника је данас лијеп и већ одавно обновљен градић на сјеверу Шпаније. У њему се одржавају образовне радионице, семинари и конференције са темом мира. Поред тога, сваке године се традиционално проглашава добитник Герника награде за мир.
-1927. рођена перуанска пјевачица индијанско-шпанског поријекла Има Сумак, јединственог распона гласа од четири октаве, од високог сопрана до дубоког алта. У њеном репертоару преовлађују обраде индијанских народних мелодија.
-Српска православна црква 10. септембра слави преподобног Мојсеја Мурина и преподобног Саву Псковског и Крипецког