-1916. на Кајмакчалану је у Првом светском рату отпочела офанзива српске војске против Бугара и Њемаца. У огорченим борбама врх планине Ниџе више пута је прелазио из руке у руку, да би Дринска дивизија, ојачана пуковима Дунавске дивизије, у страховитом налету коначно овладала Кајмакчланом 3. октобра 1916. године, што је била прва победа српске војске после трагичног повлачења до обала Јонског и Јадранског мора. Нажалост, број српских жртава био је огроман. Споменик који је краљ Александар Карађорђевић подигао на том месту разорили су делимично бугарски окупатори 1941. године.
-1852. рођен је српски писац Симо Матавуљ, члан Српске краљевске академије, један од најистакнутијих представника српског реализма.
Писао је богатим језиком приповетке из живота родне Далмације, као и Београда, у којем је доцније живео. Имао је велики дар посматрања, као и способност живописног сликања и људи и њиховог окружења. Преводио је француске писце Мопасана, Золу, Молијера.
-1876. рођен је српски политичар, позоришни и књижевни критичар Милан Грол, дугогодишњи драматург и управник Народног позоришта у Београду, од 1940. године шеф Демократске странке (после смрти Љубе Давидовића).
Као близак сарадник најугледнијег српског књижевног критичара Јована Скерлића објавио је мноштво књижевних и позоришних критика у „Српском књижевном гласнику”. У Другом светском рату био је министар у емигрантској влади у Лондону. У земљу се вратио 1945. године и накратко је био потпредседник Владе.
-1801. руски цар Александар Први Павлович Романов укинуо грузијску краљевину и прикључио је Русији. Источна грузијска краљевина, створена четири деценије раније, послије ослобођења од Персијанаца, прихватила је руски протекторат 1783. Русија је 1810. анектирала и западну Грузију, до тада под влашћу Отоманског царства.
-1897. рођена француски нуклеарни физичар и хемичар Ирена Кири – кћерка нобеловаца Пјера и Марије Кири – која је са супругом Жаном Фредериком Жолиом 1935. подијелила Нобелову награду за хемију. Први су створили вјештачке радиоактивне супстанце: нуклиде фосфора, азота, силицијума. Експериментално су доказали да се свјетлост може преобратити у честице. Са српским физичарем Павлом Савићем 1937. и 1938. је открила изотопе познатих елемената бомбардовањем урана неутронима. При томе су откривени и елементи средње атомске масе /лантан и други/, а не само тзв. трансурански елементи како се до тада сматрало.
-2003. умро Џони Кеш, амерички кантри музичар
-Српска православна црква 12. септембра слави пренос моштију светог Александра Невског и свете Кирила, Никона и Макарија.