-13. септембар је Свјетски дан прве помоћи
-1908. пробном вожњом од Вирпазара до Бара Црном Гором је прошао први воз
–13. септембра 2012. године Влада Црне Горе заузела је став да Црногорцима из Враке у Албанији, који су се у Црну Гору доселили 1991. године, на основу споразума тадашње Југославије и Албаније треба омогућити добијање црногорског држављанства. С краја XVII вијека датира исељавање Црногораца из Црне Горе у Враку. Масовно расељавање под притиском режима, управо прогон преко 200 породица наступио је у прољеће 1934. године. Прогнани су стизали у Подгорицу а одатле су сви насељени на подручју Косова и Метохије октобра 1934. године. Даља судбина у том новом станишту задесила их је новим расељавањем 1941. године. Како је Скупштина Албаније 1975. године донијела одлуку од 4 члана којим се забрањује употреба неподобних имена и презимена, то је довело до промјена имена и презимена Врачана. Утврђени су и други видови насиља у облику забране српског језика, школа, вјероисповести, обичаја, веза са матицом итд. Од настанка Призренске лиге до данас протекло је више од 100 година а непрекидно траје организовано остваривање њених циљева. То се нарочито изразило у организованом фалсификовању чињеница и података о земљи и становништву на подручју Албаније и околних територија према којима она испољава освајачке намјере.
-1842. Александар Карађорђевић, син вође Првог српског устанка Ђорђа Петровића – Карађорђа проглашен је за кнеза Србије пошто су уставобраниоци протјерали Михаила Обреновића. Због супротстављања уставобранитељском Савјету и везивања за Аустрију, “кајмакамска” струја уставобранилаца га је збацила 1858. на Светоандрејској скупштини и вратила на пријесто кнеза Милоша Обреновића. У вријеме његове владавине објављено је ,,Начертаније” Илије Гарашанина, донесен је Грађански законик и реформисано судство, а Србији су 1856. на Париском конгресу дате гаранције великих сила.
-1804. вођа Првог српског устанка Ђорђе Петровић – Карађорђе упутио у Русију прву устаничку делегацију да би је заинтересовао за устанак и тражио помоћ у оружју за борбу против Турака. Прота Матеја Ненадовић, Петар Чардаклија и Јован Протић примљени су хладно на руском двору и речено им је да Срби могу да се надају само моралној помоћи. Русија се руководила искључиво сопственим интересом да не квари односе с Отоманским царством.
-1808. у Београду је беседом Доситеја Обрадовића „О дужном почитанију к наукама” почела да ради Велика школа. Тај датум данас се узима као Дан Универзитета у Београду. Међу двадесетак ученика-студената били су и Алекса, син вође Првог српског устанка Карађорђа, као и Вук Караџић. После пропасти Првог српског устанка 1813. године њен рад је обустављен.
-1933. рођен Душко Трифуновић, књижевник и новинар, уредник Радио-телевизије Србије. Душко Трифуновић је умро 28. јануара 2006. године у Новим Саду. Према сопственој жељи сахрањен је у Сремским Карловцима, 30. јануара 2006. године. Споменик Душку Трифуновићу је на видиковцу у Сремским Карловцима. На Палама се једном годишње одржава књижевна манифестација „Дани Душка Трифуновића“ где се окупљају песници из Републике Српске, Србије и Црне Горе.
-1321. умро Данте Алигијери, италијански књижевник.
Данте Алигијери је потицао из племићке породице, али му то није сметало да постане један од најрепрезентативнијих песника људског трпљења и надања. Прво Дантеово песничко дело “Младеначки живот” надахнуто је љубављу према Беатриси, коју је упознао у најранијој младости и која је одиграла пресудну улогу у његовом животу и стварању. Због сукоба са папом Бонифацијем VIII, морао је да, после хапшења, заувек напусти Фиренцу. Протеран, он је двадесет последњих година свог живота провео у политичкој емиграцији. Политичка активност није га учинила славним, као што је то био случај са његовим бесмртним путовањем кроз пакао, овековеченим у ,,Божанственој комедији”.
-1819. рођена њемачка пијанисткиња Клара Шуман, која је концертну каријеру почела у деветој години. Она је један од највећих клавирских мајстора 19. вијека. Широм Европе популарисала је дјела Роберта Шумана /за кога се удала 1840/, Лудвига ван Бетовена, Фредерика Шопена, Јоханеса Брамса, Феликса Менделсона.
-2017. умро Грант Харт, амерички музичар, певач и бубњар групе “Hüsker Dü”, пионир независне америчке рок сцене, први амерички музичар који је свирао у Србији после укидања санкција
-Српска православна црква 13. септембра слави Полагање појаса Пресвете Богородице и свете мученике Јасеновачке.
Више од седам стотина хиљада људи страдало је од усташке руке за време Другог светског рата у логорима у Јасеновцу, Доњој Градини и Глини. Заједно с овим мученицима Српска Црква прославља и многе друге мученике пострадале у јамама у Пребиловцима, Јадовну, Ржанима и другим местима само Богу познатим.