![](https://srpskartv.com/wp-content/uploads/2024/01/rastopljeni-sat.jpg)
-1709. рођена руска царица Јелисавета Петровна Романов, кћерка Петра Великог, чију владавину од 1741. до 1762. нису обиљежиле реформе и територијална освајања, карактеристичне за њеног оца и Катарину Велику, која је постала царица неколико мјесеци послије њене смрти.
-1863. рођен аустроугарски престолонасљедник надвојвода Франц Фердинанд, чије је убиство у Сарајеву 1914. Аустро-Угарска искористила као изговор за напад на Србију, започевши тако Први свјетски рат. Био је врховни инспектор аустроугарске копнене војске и морнарице и носилац идеје ширења Аустро-Угарске даљим поробљавањем сусједних народа и земаља, прије свих Србије. Послије великих демонстративних војних маневара у Босни провокативно је изабрао српски национални празник Видовдан за посјету Сарајеву, што је платио главом.
– 18. децембра 1940. године тајним планом, под шифром ,,Операција Барбароса”, вођа нацистичке Њемачке Адолф Хитлер у Другом свјетском рату је наредио генералштабу њемачке армије да припреми инвазију на Русију. Стаљин није вјеровао до последњег тренутка да ће га Адолф Хитлер напасти. СССР и нацистичка Њемачка потписали су споразум о ненападању али многобројним повјерљивим депешама совјетских обавештајаца у којима су били наведени датум и сатница напада нацистичке Њемачке, те снага и бројност њемачких војника спремних за акцију “Барбароса” Стаљин није вјеровао. Совјетски лидер је претходно у многобројим параноичним чисткама слао на десетине хиљада официра у логоре по Сибиру, а ни техничка снага Црвене армије није била на нивоу нити спремна за рат са моћном њемачком солдатеском, која је била страх и трепет у свијету. Из Кремља су почеле да стижу вијести о великом гомилању њемачких трупа уз њемачко-совјетску границу, за шта су совјетски званичници тражили објашњења. Претходног дана, забиљежено је најмање 39 повреда совјетског ваздушног простора у који су улијетали њемачки авиони. Многи Руси су вјеровали да је питање тренутка кад ће Хитлер напасти њихову земљу, али Стаљин је био сигуран да ће вођа нациста одржати ријеч, па је то јутро 22. јуна њемачка војна сила ударила у уснулу и затечену совјетску армију. Њемачка је у зору 22. јуна 1941. године напала СССР са 4.306.800 војника, 4.171 тенком и 4.846 авиона…
–18. децембра 1916. године завршена је десетомјесечна битка код Вердена у Првом свјетском рату. Французи су код Вердена, снажно утврђене тачке на Западном фронту, послије десетомјесечне битке у Првом свјетском рату потукли Нијемце, који су претходно покушали пробој масовном офанзивом, уз до тада невиђену артиљеријску припрему. У овој – најмасовнијој и најкрвавијој бици рата – погинуло је 543.000 Француза и 434.000 Нијемаца.
Француски и њемачки војници провели су десет дугих мјесеци ратујући у Вердену, заглављени у рововима у битки која се претворила у брутално крвопролиће и урезала се у колективно сјећање оба народа. У Вердену су се у потпуности показале све страхоте индустријализованог рата – са топовским салвама, нападима бојним отровима и бацачима пламена на маленом простору. Битка за Верден је постала симбол бесмислености и дивљаштва Првог свјетског рата. Војници са обије стране пролазили су кроз једнаку агонију и преживљавали исте страхове.
-1737. умро Италијан Антонио Страдивари, најпознатији свјетски градитељ виолина и других гудачких инструмената, који је направио око 1.100 виолина, виола и гитара. С његовим потписом сачувано је око 500 виолина, 12 виола и 50 виолончела. Стручњаци нису проникли у тајну савршенства резонанце његових виолина. Зна се да је дрво куповао у Далмацији, углавном јелово и врбово, али се не зна хемијски састав лака – од свијетлоцрвеног до тамноцрвеног – којим је премазивао инструменте.
-1803. умро њемачки писац, историчар, филозоф и протестантски теолог Јохан Готфрид фон Хердер, који је дјелом ,,Идеје о филозофији историје човјечанства” знатно утицао на младог Јохана Волфганга Гетеа, на књижевни покрет “штурм унд дранг” и њемачки романтизам. Као филозоф покушао је да измири материјализам Баруха де Спинозе с идеализмом Вилхелма Лајбница. Био је противник формализма Имануела Канта. Једно од његових главних дјела је збирка народних пјесама “Гласови народа у пјесмама”, у којој су и четири српске пјесме, укључујући “Хасанагиницу” у Гетеовом преводу.
-1879. рођен швајцарски сликар Паул Кле, који је с Валеријем Кандинским и Францом Марком зачео апстрактно сликарство и основао групу “Плави јахач”. Његова дјела чудесне маште и богате инвенције одликују танана осјећајност и поетичност, а дејство подсвјесног које се открива кроз многоструко симболичко значење елемената отворило је нове путеве значајне за развој савременог сликарства. Написао је књигу ,,Педагошка биљежница” и дневник ,,Отисци полусна”.
-Српска православна Црква 18. децембра слави преподобног Саву освећеног и преподобног Некратија битољског.