-1839. основана је Прва београдска гимназија, најстарија средња школа која постоји у континуитету у престоници Србије. Најпре је имала два разреда, три године доцније пет, а професори су били, првих деценија, по правилу, Срби из Војводине. Kроз њу је прошла плејада истакнутих личности српске историје, науке, уметности и културе, укључујући краља Петра првог Kарађорђевића, Живојина Мишића, Степу Степановића, Гаврила Принципа и других
-1954. умро Ристо Ратковић, књижевник и књижевни критичар.
Ристо Ратковић рођен је у трговачкој породици у Бијелом Пољу 3. септембра 1903. године. Био је српски песник и приповедач, припадник надреализма. Матурирао је 1923. године у Новом Пазару и уписао Филозофски факултет у Београду, али је на предавањима био нередован проводећи највише времена дружећи се са авангардним песницима. У том периоду објављује и своје прве песме у часописима Нова песничка смотра и Уметност. Дипломирао је 1936. године. Покренуо лист Бела ревија и алманах Чаша воде 1925. године, а већ следеће са Мони де Булијем основао је часопис Вечност и био његов уредник. Трогодишњу политички каријеру започео је 1928. године радећи у Министарству просвете, а затим у Министарству спољних послова у Београду. Дипломатији се враћа 1938. године и све до 1945. био је у Француској, СССР–у и Египту у дипломатској служби. По повратку у Београд води миран живот пишући есеје и бавећи се превођењем.
Ристо Ратковић је умро у Београду 18. јуна 1954. године.
Земљо моја
Ристо Ратковић
Нисам знао колико те волим,
Земљо моја, колико сам везан
За те крвљу, осећајем голим.
Жиг твој дубок, у ме је урезан.
Браћа моја што тамо осташе,
Причују се некад уху лудом,
Сањам траве и пропланке наше
И видим те обасјану чудом.
Земљо моја, тешка мученице,
Рано жива, уцвељени роде,
Мисо на те: скамени се лице,
Сетим те се: и сва радост оде.
-2010. упокојио се Богдан Богдановић, архитекта, универзитетски професор, члан САНУ. Извесно време био је градоначелник Београда. Аутор је великог броја споменика посвећених жртвама и борцима у Другом светском рату. Објавио 26 књига на српском и немачком, стручних и публицистичких.
-1936. умро руски писац Алексеј Максимович Пјешков, познат као Максим Горки, утемељивач социјалистичког реализма. Сматрао је да књижевност репродукује стварност и визионарски дочарава будућност, увијек у тежњи ка бољем. Најчешћа и најуспјешнија тема његовог стваралаштва је тзв. руско дно у којем се крећу малограђани, побуњеници свих врста, изгубљени и презрени људи. Послије 1917. је полемисао с вођом Октобарске револуције Владимиром Иљичем Уљановом и другим челницима бољшевичког диктаторског врха, критикујући поступке совјетских власти. Истовремено је учествовао у духовној обнови земље и сматрају га најзначајнијим културним послеником у постоктобарској епохи. Умро је 1936, у вријеме окрутних репресалија Стаљина, под околностима које никад нису потпуно расвијетљене.
-1812. рођен руски писац Иван Александрович Гончаров, који је сјајним стилом описао стагнацију, мртвило и паразитизам руског племства половином 19. вијека. Атмосфери апатије и бесмислености, која је обузела руско племство, супротставио је све снажнији продор виталних духова младе грађанске класе.
–18. јуна 2006. године на референдуму у Каталонији је изгласан нови статут о аутономији те покрајине. Новим статутом тој се најбогатијој регији Шпаније дају већа овлашћења у оквиру државе, што је подржала и шпанска централна влада. Каталонија је једна од 17 аутономних заједница Шпаније која има површину од 32.091 км², а званичан број становника је око 7,5 милиона. Претежно становништво су Каталонци који говоре каталонским језиком. Барселона је позната као главни град Каталоније. Каталонска култура, упркос томе што је мање позната од шпанске, има велику историју, као и своју јединствену традицију и кухињу. У оквиру града Барселоне, већина људи може да говори оба језика, шпански и каталонски. Каталонски језик је ближи француском и италијанском него шпанском или португалском. Једна од главних разлика Шпаније и Каталоније је културна перцепције двије групе. Каталонци су увијек сматрани као вриједни, пословно оријентисани и фокусирани на успјех. Док се Шпанци често сматрају генерално опуштенијим.
-1942. рођен енглески музичар Пол Макартни, члан енглеског вокално-инструменталног квартета ,,Битлси”, који су шездесетих година 20. вијека постали најпопуларнији рок састав свих времена. Послије распада ,,Битлса” 1972. наставио је самосталну музичку каријеру.
-Српска православна црква 18. јуна слави светог свештеномученика Доротеја и преподобног Петра Коришког.
Светитељ из рода нашега српског био је родом из села Корише, више манастира Светог Марка код Призрена. Са својом сестром Јеленом рано се замонашио у чему су обоје били истрајни. Око њега се сабрало ноштво монаха, којима је он био наставник. Бежећи од славе људске, неко вријеме се склонио у Црну Ријеку, гдје се доцније подвизавао свети Јоаникије Девички. У старости се упокојио се у својој пештери у Кориши. Оне ноћи када се он упокојио, видела се светлост од много свећа у његовој пећини и чуло се ангелско појање. Овај дивни светитељ живео је вјероватно у XIII веку. Над његовим чудотворним моштима цар Душан подигао цркву, која је била метох хиландарски. У новије време остатак моштију светог Петра пренет је тајно у Црну Ријеку, где и данас почива у овом мушком манастиру.