-1992. у болници у Бањалуци умрла дванаеста беба, због несташице кисеоника, јер САД и остале западне земље нису дозвољавале ни доставу хуманитарне помоћи ваздушним путем западном дијелу Републике Српске током борби српских јединица са муслиманским и хрватским снагама за коридор код Брчког. Прва од 12 беба у Бањалуци је због оваквог драстичног кршења људских права умрла 22. маја 1992.
-1885. рођен је српски композитор и диригент Стеван Христић, члан Српске академије наука и умјетности, обдарени полифоничар који је основно надахнуће црпио из народних мотива, један од оснивача Музичке академије у Београду, шеф Београдске филхармоније, диригент Народног позоришта, директор Опере и први предсједник Савеза композитора Југославије. Музичко образовање стекао је у Београду, Риму, Бечу, Лајпцигу, Москви и Паризу.
-1886. рођен српски сликар Јован Бијелић, члан Српске академије наука, један од најзначајнијих југословенских ликовних стваралаца између два свјетска рата. Студирао је у Сарајеву, Кракову, Паризу и Прагу. Сценограф Народног позоришта у Београду, у којем је живио до смрти, постао је 1919. Сликао је портрете, пејзаже, мртву природу и композиције. Прошао је неколико фаза, у којима је изражен утицај кубизма у скулптурској концепцији чврсто моделоване форме и шкртости палете, а потом је под утицајем фовизма стварао колоритна дјела изузетне сочности и чулне експресије. У посљедњој фази растварао је предмет узнемиреним потезима боје. Имао је приватну школу из које је изашао низ сликара.
-1892. рођен је Павле Бељански, српски правник и дипломата, колекционар који је сакупио најцеловитију збирку уметничких дела српског (и југословенског) сликарства прве половине 20. века. Школовао се у Београду и Паризу. Kао дипломата Kраљевине Југославије боравио је у Стокхолму, Варшави, Берлину, Бечу, Паризу, Риму. Испрва заинтересован за европску, највише ренесансну уметност, увиђа да су му врхунска дела недоступна, па је сакупљачку страст усмерио ка савременој уметности. Поступно, његова збирка слика, скулптура, таписерија и цртежа прераста у јединствену колекцију врхунских уметничких дела. Трагична погибија седморо чланова његове породице приликом бомбардовања 1944. године довела је Бељанског до одлуке да драгоцену колекцију завешта српском народу, чиме је он постао један од његових највећих дародаваца. Спомен-збирка Павла Бељанског налази се Новом Саду и отворена је за јавност од октобра 1961. године.
-2014. упокојио се Михаило Миша Блам, џез музичар и композитор, контрабасиста, професор и историчар српског џеза. Рођен је у Београду, у породици у којој је било више генерација музичара. Његов отац Рафаел оснивач је оркестра „Studentski Micky Jazz” (1927), за који се верује да је био први џез оркестар у Србији. Осим вишедеценијске међународне каријере музичара, био је предани истраживач прошлости џез музике у Срба, као и оснивач музеја џеза. Наступао је с више од 30 великана џеза из света, али и бројним оркестрима попут Берлинског радио-оркестра Херберта фон Карајана. Аутор је књиге: „Џез у Србији 1927–1944”.
-1897. умро енглески капетан Чарлс Канингем Бојкот, против кога је 1880, док је управљао једним енглеским лендлордством у Ирској, примијењен ненасилни отпор одбијањем сарадње. Такав вид отпора касније је назван према његовом презимену – бојкот.
-1623. рођен је француски математичар, физичар, писац и филозоф Блез Паскал, који је поставио основе рачуна вјероватноће. Веома млад се истакао открићима из геометрије и физике: у 16. години објавио је расправу о конусним пресјецима, а у 18. довршио конструисање математичке машине, која је обављала четири основне рачунске операције. Први је математички третирао проблем вјероватноће у хазардним играма и с француским математичаром Пјером Фермаом поставио је основе рачуна вјероватноће. Изумио је и хидрауличну пресу и утврдио да притисак ваздуха опада с висином и да се помоћу барометра може утврдити висина планина. До 24. године бавио се само математиком и физиком, а потом и књижевношћу и филозофијом.
-1862. Амерички Конгрес забранио ропство на територији САД.1808. године забрањен је увоз робова у САД. До тада је неких 300.000 увезено. Сви каснији робови су рођени на територији САД. Нетрпељивост између робовласничког југа и напреднијег севера око питања ропства сматра се једним од узрока Америчког грађанског рата. Ропство је званично укинуто 1862. године
-Српска православна црква 19. јуна слави преподобног Висариона и преподобног Илариона Новог