-1831. Петар Други Петровић Његош установио перјанике и гвардију, прве јединице за одржавање реда и мира у Црној Гори.
-1810. Око 30.000 Турака у Првом српском устанку кренуло из Босне да угуши устанак, користећи проријеђеност српске војске на Дрини, чија се главнина борила код Варварина, Делиграда и Сокобање. Турци су 12 дана топовима тукли Лозницу, али је нису освојили, а кад је с војском стигао вођа устанка Ђорђе Петровић – Карађорђе, потукао их је и протјерао из Србије.
-1946. године Зрењанин је добио данашње име. На свечаној седници Градског народног одбора тадашњег Петровграда одлучено је да, поводом двогодишњице ослобођења града од немачке окупације, добије име по народном хероју Жарку Зрењанину.
-1949. – Умро је српски композитор и етномузиколог Коста Манојловић, професор и први ректор Музичке академије у Београду. Музичке студије је завршио у Оксфорду. Записао је велики број народних пјесама, којима се инспирисао.
-1944. Њемци угушили устанак у Варшави који је у Другом свјетском рату подигла Отаџбинска армија лојална емигрантској влади у Лондону, а придружили су јој се и варшавски одреди просовјетске Народне армије. Кад је устанак почео 1. августа 1944, Црвена армија и Прва пољска армија, формирана у СССР-у, улазиле су у варшавско предграђе, али нису прешле ријеку Вислу. Више од 200.000 цивила и 25.000 устаника је погинуло током борби, а Нијемци су потом евакуисали преживјеле становнике Варшаве и већину уморили у концентрационим логорима.
-1999. године Кина и Русија прославиле су првом заједничком војном вежбом 50. годишњицу дипломатских односа две земље.
-1869. Рођен индијски национални вођа Мохандас Карамчанд Ганди, назван Махатма /велика душа/, предводник борбе за ослобођење Индије од британске колонијалне власти, отац модерне Индије. Завршио је права у Енглеској 1891, од 1893. до 1914. у Јужној Африци је предводио тамошње Индусе, а од 1919. покрет за независност Индије. Доктрина гандизма, коју је усвојио Индијски национални конгрес, партија на челу борбе за независност, манифестовала се у пасивном отпору. Сам је аскетски живио и често је штрајковао глађу, што се показало као оружје пред којим је британска управа била немоћна. Стекао је огроман углед не само у Индији, а пола године послије стицања независности Индије у Њу Делхију га је 30. јануара 1948. убио Натурам Годсе, фанатик из секте “Хинду Махасабха,” која се противила политици стишавања антагонизама између Хиндуса и муслимана.
-2. октобра 1870. године Рим је проглашен за пријестоницу уједињене Италије. Рим је главни град Италије и регије Лацио, такође највећи и најбројнији град у Италији и четврти највећи град у Европској унији. Рим се налази на западу централног дијела Апенинског полуострва, на мјесту где се ријека Анијен улива у Тибар. Према легенди, град је основан 753. прије Христа, те самим тим има историју дугу готово два и по миленијума, што га послије Атине ставља на друго мјесто најстаријих европских пријестоница. Био је престоница великих свјетских сила античког доба, Римског краљевства, Римске републике и Римског царства.
-1187. године арапски војсковођа и египатски султан Саладин преотео је Јерусалим од хришћана, што је 1189. изазвало Трећи крсташки рат.
-1608. године холандски оптичар Ханс Липершеј приказао је у Хагу први телескоп.
-1852. рођен шкотски хемичар Вилијам Ремзи, добитник Нобелове награде за хемију 1904. Открио је гасове хелијум, аргон, криптон, радон, неон и ксенон. Доказао је да се хелијум ствара приликом радиоактивног распадања радијума.
-1904. рођен енглески писац Грејем Грин, суптилан аналитичар психе, чије су теме биле безуспјешно трагање за спасењем и љубављу, страх, сажаљење и насиље.
-Српска православна црква 2. октобра слави Свете мученике Трофима, Саватија и Доримедонта, Светог мученика Зосиму пустињака и Светог Теодора кнеза Јарославског