-20 јун је свјетски дан избјегица
-1902. рођен српски писац и дипломата Марко Ристић, један од најактивнијих у кругу српских надреалиста. Послије завршеног Филозофског факултета у Београду између два свјетска рата издавао је и уређивао већину надреалистичких часописа, а по окончању Другог свјетског рата био је југословенски амбасадор у Француској. Крајем 1990. године његова супруга Јелица – Шева и кћерка Мара поклониле су Београду библиотеку и архив Марка Ристића. У Музеју савремене уметности у Београду налази се Легат који носи његово име.
–20. јуна 1459. године Турци су заузели утврђени град Смедерево, последње упориште српске средњовјековне државе, чиме је она и формално изгубила самосталност и потпала под власт Османлијског царства. Када, послије смрти Стефана Лазаревића, деспот Ђурђе Бранковић није могао остати у Београду који су преузели Мађари, он је саградио нову пријестоницу у Смедереву које је грађено да буде престоница. Последња српска средњевјековна престоница, последњи покушај да сачувамо славну српску средњевјековну државу. Водени град, највећа равничарска тврђава у Европи, капија између запада и истока, највећи српски градитељски подухват, све су то епитети који красе Смедерево. Остали су и темељи цркве унутар тврђаве да свjедоче о тим временима. У њему се може видјети дуд стар преко 300 година, испод чије крошње је Карађорђе преузео кључеве града од турског заповjедника 1805. године. Окупљеном народу је рекао: Настављамо гдје смо стали, Смедерево је било последњи српски главни град и биће први главни град у ослобођеној Србији. И заиста, дан данас у Смедереву може се видјети спомен плоча на кући у којој је столовала прва српска влада – Правутељствујушћи Совјет, од 1805. до 1807. године. Даље кроз историју Обреновићи обиљежавају овај град поново уносећи у њега дах Европе. Зидају се црква, начелства и суд, уређује градски трг, да буде баш као у Европи. Смедерево је у Првом свјетском рату, два пута нападано од моћних аустроугарских и њемачких снага. Други свјетски рат доноси Смедереву највећа разарања у историји. Наредбом окупационих власти, Смедеревска тврђава је одређена за смјештај остатака војне силе Краљевине Југославије. У тврђаву је са свих страна довожено на тоне сандука муниције, граната, барута, експлозива, буради мазута, бензина, нафте. Јуна 1941. године одлетјело је у ваздух складиште експлозива у Ђурђевој тврђави. У једном трену живот је изгубило 2500 људи а двоструко више је рањено.
-2005. умро амерички научник Џек Килби, добитник Нобелове награде за физику, чији је проналазак из 1958. године – интегрисано електрично коло, представљао основ информатичке револуције.
-1819. рођен француски композитор, поријеклом њемачки Јеврејин – Јакоб Еберст, познат као Жак Офенбах, творац француске оперете. Кроз његову приступачну и ведру музику забавног карактера најчешће је провијавала сатира друштвених односа у француском Другом царству. Написао је стотињак оперета.
-20. јуна 2009. године у Атини отворен велелепни музеј Акропољ, у којем је изложено више од 4.000 антиквитета изузетне историјске и културне вриједности. Акропољ, ремек дјело антике, представља заједнички назив за сличне комплексе грађевина на узвишењу изнад града. Акропољ је настао и почиње да се насељава, изграђује и користи око 3-4 хиљаде година прије нове ере, да би своје значајније грађевине, које су у дорађиваним облицима издржале до данашњег дана, добио у XIII вијеку пр.н.е., када бивају изграђене зидине око Акропоља. Како је Акропољ временом од светилишта постао главно упориште античке Атине, сами бедеми су постали снажнији, виши и под константним унапријеђивањем. Данас, иако урушен, ипак представља посебан симбол издржљивости и подсјећања на славна времена грчке државе која су инспирисала многе друге епохе и управо на тај начин довела до данашњице какву познајемо.
-Српска православна црква 20. јуна слави светог свештеномученика Теодота Анкирског