-20. септембра 1991. црногорски парламент на Жабљаку прогласио Црну Гору еколошком државом.
-1772. рођен је српски књижевник Јоаким Вујић, отац модерног српског позоришта. Бавио се преводилаштвом, глумом, писао је путописе, био је нека врста светског путника, познавао низ страних језика. Прва „театрална представленија” приредио је у Пешти, Баји и Сегедину између 1813. и 1815, а у Земуну 1823. године. У тадашњој Кнежевини Србији с прекидима је боравио од 1833. године до смрти и у Крагујевцу и Београду је, као „Књажевско-серпског театра директор”, основао 1834. и 1836. године прве позоришне трупе.
-20. септембра 1863. године умро је Јакоб Грим, њемачки филолог, књижевник и академик. Браћи Јакобу и Вилхелму Грим, који су свјетску славу постигли објављивањем збирке бајки „Дјечје и породичне приче” прије два вијека, припадају и велике заслуге за српску културу. Браћа Грим су не само научили српски језик од свог савременика и пријатеља Вука Стефановића Караџића него су и преводили српску народну поезију и бајке. Књижевник, отац њемачке филологије Јакоб Грим је превео на њемачки Вукову граматику, и то на основу другог, проширеног, издања те књиге објављене на српском само шест година раније. Јакоб Грим је такође подстицао Вукову кћерку Мину да преведе српске бајке на њемачки језик, а написао је и предговор у којем за Вукову збирку наводи да је дјело достојно дивљења. Јакоб и Вилхелм су касније превели и неколико српских народних пјесама и приповједака и тако их представили њемачком говорном подручју и читавом свијету. Вук Карaџић, који је послије пропасти Првог српског устанка пребјегао у Аустрију, у пријестоници Хабзбурга упознао је Јернеја Копитара, дворског цензора словенских књига. Управо на Копитарев подстицај Вук је почео да прикупља српске народне пјесме, како би предочио цивилизованој Европи народно предање Срба и тим путем их заинтересовао. На једној књижевној вечери у Берлину, по повратку из дипломатске мисије у Бечу, гдје је представљао Пруску, и гдје је и упознао Вука Караџића, Јакоб Грим је читао српске народне пјесме пред колегама, литератама и лингвистима. Пјесник њемачког романтизма Келменс Брентано их је тада уочио, забиљежио и потом неколико објавио у алманаху „Путешествије пјесника”. За српску поезију и уопште Вуков рад, Јакоб је успио да заинтересује и самог Јохана Волфганга Гетеа, на чији подстицај је српска народна поезија преведена на неколико језика. Гете је те стихове поредио са непревазиђеном „Пјесмом над пјесмама”. Јакоб Грим је 1849. године постао члан Друштва србске словесности, а по његовој препоруци Вук Караџић је био одликован и постао члан Пруске академије. Вјерује се да су Браћа Грим управо од Вука Караџића дознали за бајку Пепељуга, дјело Шарла Пероа. Српску верзију ове бајке, забиљежену као народну умотворину Срба, претходно је објавио Вук а њено појављивање хронолошки је претходило верзији браће Грим.
-1773. Рођен је Атанасије Стојковић српски и руски писац и научник, члан Руске царске академије наука, професор и ректор Универзитета у Харкову
Похађао је „граматикалну латинску” школу у Руми, школовање је наставио у Шопрону, Сегедину и Пожуну (данашњој Братислави), а у Гетингену је докторирао филозофију. Од 1803. године предавао је на Универзитету у Харкову. Један је од учених Срба које је царска Русија позвала да буду професори на том универзитету, уз Глигорија Трлајића, Саву Петровића, Ђорђа Kоритара. Био је и ректор и оснивач харковског Ученог друштва.
-1904. У Етнографском музеју у Београду отворена је прва стална поставка
Етнографски музеј основан је фебруара 1901, али сакупљање етнографских предмета отпочело је организовано у Србији још 1844. године. У оквиру Народног музеја Србије (Серпсконародни музеум) прво право систематско сакупљање обављено је ради учешћа на Свесловенској изложби 1867. у Москви. У окриљу Српског ученог друштва 1872. године појавио се предлог за оснивање музеја који би чувао етнографске предмете, Стојан Новаковић је тада изложио Предлог и нацрт за оснивање Српског историјско-етнографског музеја. Kада је фебруара 1901. године из Народног музеја у посебну зграду, поклон Стевче Михаиловића, трговца из Јагодине, пресељена етнографска збирка, почео је да ради посебан Етнографски музеј. Први управник био је Сима Тројановић и већ 1904. године фонд музеја чувао је око 8500 експоната. Од 1926. године редовно излази „Гласник Етнографског музеја”. Године 1951. Музеј је смештен у репрезентативно здање негдашње Београдске берзе, на Студентском тргу, изграђено 1934. године по пројекту Милутина Борисављевића.
1916. На предлог министра војног регент престолонаследник Александар Kарађорђевић одобрио је Уредбу о војном телеграфу. На основу ове уредбе мале јединице везе су из састава рода инжењерије прерасле у веће јединице ранга батаљон-пук и веза је постала самосталан род Српске војске. Тај датум се обележава као Дан Бригаде везе и Дан службе телекомуникације Војске Србије.
-20. септембра 1990. године парламенти Источне и Западне Њемачке потврдили су уговор о уједињењу двије државе. Западна Њемачка је била економски далеко моћнија од Источне Њемачке, и фактички је прогутала свог дојучерашњег сусједа. Првобитно је Москва инсистирала на томе да Њемачка буде ванблоковска земља са неутралним статусом, али је затим пристала на њено чланство у Сјеверноатлантској алијанси. Уједињење Њемачке остварено је послије пада Берлинског зида у периоду 1989–1990. године. У јулу 1990. године је проглашена западноњемачка марка као платежно средство између Западне и Источне Њемачке. Формално је цијела операција завршена октобра 1990. године и Њемачка је била поново уједињена а главни град је постао Берлин.
1519. – Португалски морепловац Фернандо Магелан испловио из Севиље са пет бродова и 270 морнара, предводећи шпанску експедицију на путу око свијета. Двије године касније убијен је у окршају са филипинским домороцима, а 1522. у Шпанију се вратио само брод ,,Викторија” и 18 преживјелих. Тада је први пут практично доказано да је Земља округла.
-20. септембра Српска православна Црква слави: Светог мученика Созонта, Свете апостоле Евода и Онисифора, Светог мученика Евпсихија и Светог Јована архиепископа Новгородског