-27. децембра 1918. године на Цетињу је одржан митинг против италијанске политике према Црној Гори и Краљевини СХС. Посебан значај том митингу дало је учешће пет бивших предсједника црногорских влада: Андрије Радовића, Јанка Вукотића, Лазара Томановића, Марка Радуловића и Митра Мартиновића. На митингу је усвојена резолуција коју су и они потписали и која је добила велику подршку у земљи и иностранству.
-1882. у Београду објављен споразум о успостављању дипломатских односа Србије и САД. У скупштини је прочитан указ кнеза Милана Обреновића о одобрењу Трговинског споразума и Конзуларне конвенције двије земље. Конвенција је штитила права грађана двију држава, што је посебно користило српским исељеницима у САД. Споразум је обезбиједио грађанима двију земаља слободан улаз, кретање и боравак на било ком дијелу територије друге земље и обављање послова уз личну и имовинску заштиту, на исти начин као и за грађане тзв. најповлашћеније нације.
-1806. Турци предали Београдску тврђаву српским устаницима у Првом српском устанку
-1957. штампан први број листа ,,Кекец”. Кекец је био београдски часопис за децу са стриповима, текстовима и другим прилозима. Издавач је био дневни лист Борба. Први број је изашао 26. децембра 1957. године, а последњи, 1532. број, 1990. године. Главни одговорни уредник је био Новица Ђукић чијом заслугом су југословенски читаоци по први пут читали мајсторе француско-белгијског стрипа, као што су Машеро, Жиже, Морис, Монзон, Пејо, Функен, Коељо, Франкен, са њиховим јунацима: Крцко, Шапа и Гру-Гру, Пуковник Клифтон, Аца и Маца, Штрумфови, Талични Том, Џери Спринг…Кекец је за кратко време премашио тираж од стотину хиљада примерака и остао запамћен у историји српске и југословенске културе као један од најквалитетнијих листова за децу.
– 27. децембра 1945. године Кореја је подијељена на двије државе Сјеверну и Јужну. Почетком XX вијека, након пораза Руске Империје у рату са Јапанском Империјом, Кореја је анектирана од стране Јапанаца. Владавина Јапана се завршава тек 1945 године, када је окончан Други свјетски рат. У том тренутку настаје подјела јединствене Кореје. Године 1948. договором између Совјетског Савеза и САД-а, ова територија се дијели на Сјеверну и Јужну Кореју. Разграничење је успостављено на 38 паралели. Сјеверни дио је био под јаким утицајем СССР-а, а Јужни под утицајем САД-а, што је и проузроковало разорни рат између двије Кореје почетком 50-их година двадесетог вијека. Под америчким патронатом 1948. године је проглашена Република Кореја(Јужна), а исте године је проглашена Демократска Народна Република Кореја (Сјеверна). Након распада Совјетског Савеза, економија Сјевера почиње да се руши. Западне земље су увеле бројне санкције овој држави, што је изазвало суше, глад, и епидемије. Још већој изолацији је допринијела чињеница да Сјеверна Кореја производи атомско оружје. Данас је ова земља једна од најизолованијих на свијету.
-1571. – Рођен њемачки астроном, математичар и физичар Јохан Кеплер, који је с три закона о кретању планета коначно утврдио ваљаност хелиоцентричног система и ударио темеље нове астрономије. Израчунао је и површину и запремину геометријских тијела која до тада нису проучавана.
1822. рођен француски хемичар и биолог Луј Пастер, члан Француске академије, проналазач вакцина против бјеснила, антракса и црвеног вјетра. Доказао је да бактерије изазивају труљење и открио да се храна може конзервисати загријавањем, најчешће у трајању од 30 минута, до одређене температуре, што спречава размножавање бактерија. Основао је микробиологију и стереохемију. Организовао је чувени институт у Паризу, назван његовим именом.
-1945. у Вашингтону основан Међународни монетарни фонд, створен ради унапређења монетарне сарадње и рјешавања монетарних проблема у свијету. Правилник о раду Фонда израдила је монетарна и финансијска конференција 44 земље УН у љето 1944. у Бретон Вудсу, коју је сазвао предсједник САД Френклин Рузвелт.
-Српска православна Црква 27. децембра слави свете мученике Тирса, Левкија, Филимона, Аполонија и друге с њима.