-1912. после побједа у Првом балканском рату, балкански савезници Србија, Грчка и Бугарска потписали су примирје с Турском. 1914. У јеку Kолубарске битке у Првом светском рату, у складу с наредбом команданта Прве српске армије генерала Живојина Мишића, српска војска прешла је у контраофанзиву. Прва армија брзо је пробила непријатељску одбрану и избила на планински масив Сувобор–Маљен, а Друга армија и одбрана Београда сломиле су отпор аустроугарске Пете армије и протерале је преко Саве. После велике победе српске војске, која је имала огроман војни и политички значај за Србију и њене савезнике у Првом светском рату, Мишић је унапређен у чин војводе.
-1915. српска војска праћена избеглицама почела је у Првом светском рату повлачење преко врлети данашње Албаније. Врховна команда одлучила се на овај потез избегавши капитулацију по сваку цену. На острво Kрф стигло је 135 000 српских војника, у Бизерту око 12.000, а од глади, болести и албанских разбојника страдало је више од 240 000 људи. Обновљена Српска војска је ипак 1918. пробила Солунски фронт, ослободила Србију и створила Kраљевину Срба, Хрвата и Словенаца.
-3. децембра 1844. рођен је Владан Ђорђевић, политичар, књижевник и лекар, први школовани хирург у Србији. Био је оснивач Српског лекарског друштва и Црвеног крста, председник Београдске општине, министар просвете, привреде и иностраних дела, председник Владе, академик.
–1869. рођен је српски правни стручњак Слободан Јовановић, професор универзитета, председник Владе Kраљевине Југославије, председник Српске краљевске академије. Јовановић је био истакнути правни писац и теоретичар државе. Његови историографски радови такође су изузетни. После Другог светског рата осуђен је у одсуству на 20 година робије, као „ратни злочинац” у процесу Дражи Михаиловићу и до краја живота остао је у емиграцији у Британији. Сматран је једним од водећих ауторитета уопште у области теорије уставног права. Био је веома плодан аутор.
-2009. упокојио се Ђорђе Вид Томашевић, антрополог, историчар уметности, литерата. Био је професор на универзитетима Kалифорнија, Бафало, Вашингтон, Беркли, у САД. Посвећено се бавио националним активностима и културом Срба. Извесно време био је члан Kрунског савета.
-2017. упокојио се Слободан Ћурчић, историчар уметности, византолог, архитекта, професор универзитета Илиноис и Принстон, академик, члан Мисије Унеско на Kосову и Метохији.
-3. децембра 1257. године склопљен је уговор између Котора и Дубровника о миру и пријатељству између тих градова, те да трговци из једног, могу слободно дјеловати у другом граду, без плаћања царина и дажбина, изузев оних, какве иначе плаћају домаћи трговци. Котор је врхунац своје аутономије постигао је у држави Немањића. Которска општина је у средњем вијеку обухватала полуострво Врмац и Доброту до Љуте, а припадали су јој још Пераст и Превлака с полуострвом Луштица. Тиват је у средњем вијеку био љетовалиште которске властеле. Доњи Јадран и Зета су под влашћу Немањића напредовали у привредном и културном смислу. Вијести из тог доба о Захумљанима и њиховом поморству несумњиво се дијелом односе и на Пељешчане.Котор је у то вријеме био главна лука и први трговачки град у Србији. Био је познат као “краљев двор” и тако исто и као”столни и славни” град, како га назива цар Душан. Немања је утврдио Котор и имао је у њему двор. У њему је живио његов син Вукан. Стеван Првовјенчани је посјећивао Котор, а и најмлађи Немањин син Растко – Свети Сава, када је оснивао Зетску епикскопију на Превлаци код Тивта. Краљица Јелена Анжујска, мајка Драгутина и Милутина, била је нарочито наклоњена Котору и преко ње многи Которани долазе до високог положаја на двору Немањића. Краљ Драгутин је походио Котор, а исто тако и краљ Милутин неколико пута. Стеван Дечански повјерио је которском фрањевцу фра Вити зидање своје задужбине Високих Дечана. Душан је повјерио државну функцију Николи Бући, а затим Павлу Пасквалићу, а његов син Урош имао је два министра финансија(протовестијара). Немањићи уопште нијесу дирали у аутономију града и у његово комунално уређење. Котор је сачувао своју градску управу, кнеза, Велико и Мало вијеће, свој статут, ковницу и свој новац.Поморска трговина је под Немањићима добила још јачи подстицај. У доба Немањића, Котор је имао своје бродоградитеље, бродоградилишта и бродове. Међутим, подаци о тим бродовима су оскудни и само се у неколико списа помињу. Помиње се и бродоградилиште у Перасту. Много је више података о поморско- трговачким трансакцијама, куповању и продаји бродова, те грађењу бродова. Послије смрти последњег Немањића попустила је централна власт у Србији и са распадом српске државе почело је и осамостаљивање и приморских крајева. Котор и Бока су привремено били под заштитом Угарске, а потом краља Твртка. У литератури о бокељском поморству, за цара Душана углавном се везује Котор, али се нађу подаци по којима је бродоградилиште на Превлаци користила и ратна флота цара Душана, поготово његови нови бродови купљени у Венецији. Ту су бродови из флоте цара Душана још више наоружавани и припремани за комбиновану борбу пјешадије и морнарице. Постоје подаци да је неко вријеме на Превлаци био сидрен дио флоте цара Душана.Приликом посјете Превлаци цар Душан је богато подарио манастир и похвалио монахе због гајења пријатељства сa Дубровчанима.
-3. децембра 1952. године умро је српски књижевник и политичар Милан Грол, дугогодишњи драматург и управник Народног позоришта у Београду, од 1940. године шеф Демократске странке.Рођен је у Београду. Дипломирао је на Филолошко-литерарном одсјеку Филозофског факултета у Београду, а потом студирао двије године у Паризу књижевност и позориште. Радио је као драматург у Народном позоришту, потом предаје француски језик у Првој гимназији, а онда бива постављен за управника Народног позоришта у Београду.До 1943. године био је члан Југословенске краљевске владе у емиграцији у Лондону, а послије споразума Броз-Шубашић у марту 1945. године као потпредсједник ушао у Владу Демократске Федеративне Југославије у којој је био до августа исте године. Милан Грол почиње августа 1945. године отворену борбу против комуниста својим недјељним листом „Демократија“, али који се убрзо затвара јер су синдикати одбили да њихови чланови штампају тај лист. Демократској странци је убрзо забрањен рад, а извјестан број омладинаца наставља илегално да дјелује. Међутим, убрзо су скоро сви похапшени и послати на дугогодишње робије (међу њима и Борислав Пекић).
-1800. рођен Франце Прешерн, словеначки књижевник
-1997. у Отави потписана Конвенција о забрани производње и употребе противпешадијских мина
-1992. оослата прва СМС порука у свијету
-2017. умро Слободан Ћурчић, историчар уметности, византолог, архитекта, професор универзитета Илиноис и Принстон, академик, члан Мисије UNESCO на Косову и Метохији
-Српска православна Црква 3. децембра слави преподобног Григорија Декаполита и Претпразништво Ваведења пресвете Богородице.