-4. новембра 1890. године књаз Никола обратио се народу и наредио да је сваки војник из, како је наведено, “онијех мјеста ђе може родит лоза, дужан да исте године усади 200 коријена лозе, сваки бригадијер 20 коријена маслина, командијер 10, а официјер пет коријена”. Црна Гора има изузетне потенцијале за развој маслинарства и уљарства, има дугу традицију и повољне климатске услове. За значајније сађење маслина заслужна је млетачка власт. Постојао је закон по коме је сваки младић да би се оженио морао да засади двадесетак стабала. Да би се људи окренули маслинарству, и књаз Никола 1890. године, с обзиром да је Црна Гора изашла на море послије Берлинског конгреса 1878. године, донио је уредбу према којој је сваки бригадир обавезан да засади по 20 стабала маслина командир и поткомандир по десет , официри и бајактари по пет , водник два , десетар једно ,а свако домаћинство по стотину стабала. Маслиново уље се користи и као лијек . Сматра се да маслиново уље успјешно лијечи стомачна обољења, обољења жучи, цријева и коже, као и разне упале.Употребљавано је и као козметичко средство – за његу тијела и косе. Уље се осим као храна и лијек користило за освјетљење, стављало се у кандило , али су и рибари приликом лова на ферал знали”да уљем попрскају морску површину да се разбистри и боље види”. Маслиновим гранчицама се, ради напретка и среће, ките куће приликом градње или свадбе.
– 1956. Uпокојио се српски археолог Милоје Васић, један од оснивача археологије у Србији, професор Београдског универзитета, члан Српске краљевске академије. Рођен је 1869. у Великом Градишту, где је започео своје школовање. У Београду је завршио Велику школу, на филолошком одсеку Филозофског факултета. Студирао је археологију у Берлину и Минхену, где је 1899. и докторирао. Након завршених студија, почео је да ради као гимназијски наставник у свом родном месту, а потом у Неготину. У Београд се враћа 1895, настављајући да предаје у средњој школи, али и запосливши се као асистент Народног музеја. По одбрани докторске дисертације, постао је доцент Велике школе, а по њеном претварању у Универзитет, прошао је сва научна звања на Филозофском факултету. До краја 1955, са паузом за време трајања Другог светског рата, предавао је археологију. Није прекидао ни свој рад у Народном музеју, на чијем је челу био од 1906. године. Посвећено је радио на сарадњи Универзитета и Народног музеја. Вршио је систематска археолошка ископавања тада веома савременим методама, укључујући и интензивна, дугогодишња истраживања у Винчи. Дао је велики допринос у оснивању и организацији рада Археолошког института САНУ (1947). Био је члан немачког, британског и руског археолошког друштва. Бавио се историјом Србије римског доба, преисторијским добом Подунавља, српског средњовековља. У многим од тих дисциплина његов рад је у Србији био пионирски, па је постављао темеље, полазећи од саме терминологије. Преминуо је 1956. године у Београду. Његово животно дело је откопавање преисторијског насеља Винча. На основу тога поставио је тезу да подунавска култура потиче из Средоземља (егејска култура) и предње Азије, а не из нордијских земаља. Објавио је више од сто научних радова. Дела: „Преисторијска Винча I–IV”, „Архитектура и скулптура у Далмацији”, „Жича и Лазарица”, „Јонска колонија Винча”.
-1908. Умро српски историчар, писац, фолклориста, педагог и преводилац Милан Милићевић, члан Српске краљевске академије. Дјела: историјска – “Кнежевина Србија”, “Кнез Милош у причама”, “Карађорђе у говору и твору”, “Поменик знаменитих људи српског народа новијега доба”, приповијетке: “Зимње вечери”, “Летње вечери”, “Међудневица”.
-1944. Одржана прва скупштина Удружења ликовних уметника Србије (УЛУС), за председника изабран вајар Сретен Стојановић
-4.новембра 1946. године на снагу је ступио Статут УНЕСКО-а (Организација УН за образовање, науку и културу). Организација Уједињених нација за образовање, науку и културу је специјална организација Уједињених нација базирана у Паризу. Основни циљ организације је да допринесе миру и сигурности кроз подржавање сарадње међу нацијама кроз образовање, науку и културу као метод поспјешивања универзалног поштовања правде, закона, људских права и основних људских слобода. Унеско има 195 земаља чланица и десет придружених чланова. Главно сједиште организације је у Паризу са преко 50 канцеларија широм свијета. Унеско своје активности спроводи кроз пет програмских области: образовање, природне науке, социологија, култура и комуникације. Пројекти у Унесковом спонзорству обухватају писменост, техничке и учитељске програме, међународне научне програме, промоцију независних медија и слободе штампе, регионалне и културне историјске пројекте, промовисање културног диверзитета, преводе свјетске литературе, споразуме о међународној сарадњи ради очувања свјетске културне и природне баштина (Свјетске баштине) и очување људских права, и покушају превазилажења свјетске дигиталне подјеле. Унесков циљ је „да допринесе изградњи мира, одрживом развоју и интеркултуралном дијалогу кроз образовање, науку, културу, комуникацију и информисање”.Други приоритети организације укључују достизање квалитета образовања за све и доживотног учења, рјешавање нових социјалних и етичких изазова, његовање културног диверзитета, културе мира и изградња инклузивних образованих друштава кроз информисање и комуникацију. Припрема једног подручја за УНЕСКО листу свјетске баштине је вишегодишњи процес, који укључује све структуре друштва. Поред припреме саме документације, односно Номинационог досијеа, потребно је паралелно припремити то подручје за обавезе које проистичу из будућег статуса “свјетска баштина”. Житељи једног таквог подручја морају бити упознати са свим вриједностима које то подручје има, како би се на прави начин и старали о њему. Подручје свјетске баштине по дефиницији припада свим грађанима свијета и као такво мора имати адекватан третман и посебну пажњу. Стога је оно и заједничка одговорност свих, како државних и локалних власти, тако и самих житеља. Свака држава има право да кандидује добра за која сматра да имају потенцијал да се нађу на овој листи. Црна Гора је тако формирала своју Листу потенцијалних културних и природних добара. На тој листи су, поред историјског језгра Цетиња, Стари град Бар, Дукља, Национални парк Биоградска гора и стећци, средњевјековни надгробни споменици. Листа потенцијалних добара се може допунити у сваком тренутку, а у складу са Оперативним смјерницама о примјени Конвенције о свјетској баштини, поново се разматра и подноси најмање сваких десет година.
– 1612. Москва ослобођена од пољско-литванских освајача у народном устанку, на челу са Кузмом Мињином и Дмитријем Пожарским, овај датум обележава се од 2005. године као Дан народног јединства Русије
1847. умро Феликс Менделсон, немачки композитор и диригент
-1847. умро њемачки композитор и диригент Феликс Менделсон, оснивач конзерваторијума у Лајпцигу, истакнути представник романтизма. Као пијаниста дебитовао је у деветој години, у 15. је написао прву симфонију, а у 16. мајсторско дјело – сценску музику за “Сан љетње ноћи”. С успјехом се огледао у свим музичким областима, осим у опери и његова дјела се одликују класичарским третманом облика и хармоније.
-1890. у Лондону отворена прва линија подземне електричне жељезнице у свијету.
-Српска православна црква 4. новембра слави Светог равноапостолног Аверкија јерапољског, преподобног Лота и спомен чудотворног избављења Москве од Литванаца помоћу Пресвете Богородице. У вријеме кнеза Василија Јовановића Литванци беху заузели Москву, и Руси стајаху у великом очајању. Тада се св. Сергије Радоњежски јави неком заробљеном епископу Арсенију и обећа му, да ће сутрашњег дана Москва бити очишћена од Литванаца силом и молитвом Свете Пречисте. И заиста сутрадан Литванци побегну из града, а руска војска уђе у Москву. И сав народ са сузама радости прослави Бога и Пресвету Богородицу.