– 1876. упокојио се Михаило Илић, мајор, начелник штаба Ибарске војске, писац и научник, члан Српског ученог друштвa. Један од јунака Јаворског рата или Првог српско-турског рата, Мајор Илић рођен је 1845. у Јагодини, био је војни писац, преводилац. Завршио је Артиљеријску школу, касније названу Војна академија. Постао је питомац шесте класе. У овој петогодишњој школи студирао је до 1866. године. Наставници Артиљеријске школе били су најобразованији српски официри. Још за време школовања стекао је неколико чинова. У чин каплара је произведен 24. априла 1863, затим је 24. марта 1864. унапређен у чин поднаредника, а 14. новембра 1865. у чин наредника, да би по завршетку Артиљеријске школе, 29. новембра 1866. године, добио чин генералштабног потпоручника. Kнез Милан Обреновић га је посмртно одликовао Таковским крстом. На Јавору, где се некад налазила српско-турска граница, на узвишици изнад бивше царинарнице налази се споменик мајору Илићу, подигнут 1907. године. Поред споменика је и гробље српских војника изгинулих на Kалипољу.
– 5. септембра 1948. године рођен је Ефраим Зуроф је израелски историчар америчког поријекла, који игра важну улогу у откривању нациста који су изведени пред су у задње три деценије, зато носи надимак Последњи ловац на нацисте. Зуроф је директор Симон Визентал центра у Јерусалиму. Истражује нацистичке злочине и трага за злочинцима који се још увијек крију. Аутор је годишњика Статус Рипорт који говори о истрагама и изручењима нациста широм свијета. Посебно је познат по томе што је ушао у траг заповједнику усташког логора Јасеновац Динку Шакићу, који се налазио у Аргентини. Члан је Међународне комисије за утврђивање истине о Јасеновцу. Зуроф наглашава да злочини не смију остати ни заборављени, ни некажњени и да Хрватска треба да омогући да се кроз образовни систем научи прецизна историјска прича о Другом свјетском рату, с посебним нагласком на геноцид над Србима, Јеврејима и Ромима у Хрватској, као и на Холокауст. Ефраим Зуроф каже да у хрватском друштву постоји борба између већине, која се носталгично односи према усташтву, и мањине која разумије колико је фашизам опасан и какве су злочине чиниле усташе. То је вјечни сукоб у хрватском друштву и мора постојати нада да ће људи, који се противе усташтву, на крају побиједити. Зуроф је децидан да је потребно установити међународну комисију коју ће чинити угледни стручњаци, како би се спровела истрага о жртвама Јасеновца.
-5. септембра 2004. године у ватреној стихији, у библиотеци ,,Ана Амалија” у Вајмару, једној од најстаријих библиотека у Њемачкој, изгорјело је на десетине хиљада књига. Вајмарска библиотека налази се на листи УНЕСКО-а као центар са непроцјењивим књжевним благом Њемачке и других земаља. Гете и Шилер, Бах и Лист, модерни дизајн и Баухаус – европска културна историја концентрисана је у Вајмару, чији значај је препознао и УНЕСКО, али незаобилазни дио историје овог града представљају и злочини вршени током Другог свјетског рата. На улазу у Вајмар на брду Етерсберг, у магли се види бијели торањ некадашњег концентрационог логора, у коме је убијено 56.000 људи.
-1735рођен њемачки композитор, пијаниста и диригент Јохан Кристијан Бах, најмлађи син Јохана Себастијана, који је живио и у Милану и Лондону, па је називан “италијански Бах” и “енглески Бах”. У Енглеској се прославио као пијаниста и организатор музичког живота и постао музички учитељ краљице Шарлот. Значајан је као композитор соната и концерата за клавир у рококо стилу, по чему је претеча младог Волфганга Амадеуса Моцарта. Дјела: 15 опера, више од 60 симфонија, 37 клавирских концерата, 13 увертира, клавирске сонате, камерна музика.
-1946. рођен Фреди Меркјури, британски певач, члан групе “Квин”
-Српска православна црква 5. септембра слави светог свештеномученика Иринеја, светог мученика Лупа и Оданије Успенија