-1237. у манастиру Милешева сахрањене мошти оца српске државотворности – Светог Саве, скоро годину и по дана послије његове смрти у бугарској пријестоници Трново, гдје је умро на повратку из Јерусалима у Србију. Бугарски цар Иван Асен други једва је пристао на захтјев Савиног синовца краља Владислава да мошти пренесе у отаџбину – и Асен и Трновљани су сматрали почивање Савиног тијела код њих за велику милост Божију.
-6. маја 1897. године на Цетињу су српски краљ Александар Обреновић и црногорски књаз Никола потписали споразум о сарадњи двије државе.
Договорено је да у случају распада турске империје, граница између Србије и Црне Горе иде средином новопазарског Санџака, према југу Србије, тако што би Србији припали Скопље, Тетово и Охрид, а Црној Гори Ђаковица, Призрен и Дебар.
-1830. на основу наредбе књаза Милоша Обреновића, у Пожаревцу је оформљена прва јединица гарде у тадашњој Кнежевини Србији. Овај датум прихваћен је као Дан гарде Војске Србије.
-2007. упокојио се Стеван Раичковић, српски пјесник и академик.
Гимназију је учио у Сенти, Крушевцу, Смедереву и Суботици, где је и матурирао. Студирао је на Филолошком факултету у Београду, а већ са 17 година почео је да објављује песме у „Књижевности“, „Младости“, „Књижевним новинама“ и „Политици“. Од 1945. до 1959. године био је сарадник Литерарне редакције Радио Београда. До 1980. године Раичковић је био уредник у Издавачком предузећу „Просвета“. За дописног члана Српске академије наука и уметности изабран је 1972. године, а за редовног 1981. Објавио више од двадесет збирки песама, седам књига за децу, неколико књига есеја. Прву збирку „Детињство“ објавио је 1950. године, да би већ следећом „Песма тишине“, две године касније, био примећен.
Стеван Раичковић – ТИ СИ МОЈ ЖИВОТ ВИДЕЛА ИЗ БЛИЗА
Ти си мој живот видела из близа:
Примисо, покрет, реч што нисам реко.
Знала си грч мој и кад стојиш иза.
Слутила моју болест на далеко.
Ти си у моме оку док још гасне
Видела прва новог смеха клицу.
А кад се вратим дому уре касне
Знала сву причу само по мом лицу.
Седим за столом и не знам свог лика.
Пред огледало залуд ми је стати:
У твоме оку била ми је слика.
Већ пола мојих ствари с тобом труле.
Нико ме сада не зна, нит ће знати:
Из мене зјапи рана место нуле.
–1868. рођен је српски математичар Михајло Петровић, познат као Мика Алас, оснивач београдске математичке школе, професор Универзитета у Београду, члан Српске краљевске академије и низа иностраних академија.
Био је врсни математичар, цијењен у свијету, професор Београдског универзитета, члан Српске краљевске академије, страсни риболовац, велики путник који се, иако је био непливач, отиснуо на неколико прекооканских путовања, писац путописа и студије о метафори, аутор једног романа који говори о јегуљама, а поврх свега основао је и музичко друштво ,,Суз” у коме је свирао виолину…Поред математике, Михаило Петровић је имао још једну велику животну страст, а то је риболов. Сваки слободан тренутак проводио је на Сави или Дунаву, где су га знали сви риболовци. Због тога је и прозван Мика Алас. Добио је чак и ,,Мајсторско писмо рибарског еснафа”, признање на које је он био поносан једнако као на своје научне дипломе и на резултате научних истраживања. Написао је више од 400 радова из теоријске и примењене математике, математичке физике и хемије, механике, геометрије и опште феноменологије. Творац је математичке феноменологије, теорије математичких спектара која је практично примењена у астрономским, статистичким и другим израчунавањима и веома је допринео математичкој анализи, посебно теорији диференцијалних једначина и теорији функција.
–1885. Никола Тесла пријавио је патентном заводу САД први патент – „Комутатор за електричне динамо-машине“. У периоду од 1887. до 1890. Тесла је пријавио своје најпознатије патенте из области полифазних наизменичних струја, генераторе и моторе. Проналаске јавно приказује у Америчком институту електроинжењера, 16. маја 1888. током предавања „Нови систем мотора и трансформатора наизменичне струје“. Убрзо потом Компанија Вестингхаус откупљује првих седам Теслиних патената из области полифазних струја.
-1804. у Остружници код Београда почела устаничка скупштина ради успостављања судских и управних власти на ослобођеној територији, коју је сазвао вођа Првог српског устанка Карађорђе. Током скупштине, окончане 15. маја, пропао је покушај неких старјешина да је усмјере против Карађорђа и поново поставе питање вођства устанка.
-1758. рођен један од вођа Француске револуције – Максимилијан Франсоа Изидор де Робеспјер, предводник партије јакобинаца и зачетник револуционарног терора. Због политичког поштења народ Париза га је назвао ,,Неподмитљиви”.
-1856. рођен аустријски љекар јеврејског поријекла Сигисмунд Шломо Фројд, познат као Сигмунд Фројд, оснивач психоанализе, љекар за нервне болести и професор нервне патологије на Универзитету у Бечу. Пред нацистима је 1938. емигрирао у Лондон, гдје је 1939. умро. Посебно је истицао значај несвјесне психе на психички живот људи. Његове психоаналитичке студије су знатно утицале и на литературу и на филозофију.
-1915. рођен амерички филмски глумац и режисер Орсон Велс, чији је први филм “Грађанин Кејн” – дјело виртуозне изражајне снаге и оригиналности, техничких новина и новог начина монтаже – један од најбољих у историји кинематографије. Свако његово дјело носи печат снажне и оригиналне личности.
-1626. холандски насељеник Петер Минуит за дрангулије чија вриједност није премашивала 25 долара од Индијанаца купио острво Менхетн, на којем је касније изграђен Њујорк.
-Српска православна Црква 6. маја слави Васкршњи понедјељак и
Светог великомученика Георгија – Ђурђевдан.
Васкршњи понедјељак. У недељу рано, прије зоре, Марија Магдалина, Марија Јаковљева, Саломија и неке друге жене пошле су са спремљеним миром на Христов гроб. Велики камен којим је Христов гроб био затворен одваљен је, гроб је празан! На камену је сједио анђео Господњи, са лицем као муња и оделом белим као снијег.
Стражари војници су укочени од страха. Анђео благовести мироносицама: „Не бојте се, јер знам да Исуса распетога тражите. Није овде јер устаде, као што је казао… Идите брже и кажите ученицима Његовим да је васкрсао”. Жене крећу, а у исто време збуњени војници-стражари трче у град да обавесте јеврејске главаре о оном што су видели.
Радују се људи, радује се сва природа! Христос је васкрсао, ђаво и смрт су побеђени! Својим чудесним васкрсењем Господ Исус Христос отворио је и нама пут у живот вечни, отворио пут ка коначном васкрсењу мртвих у последњи дан, дан Његовог другог доласка.
Наша Света Црква данас слави и светог великомученика и побједоносца Георгија.
Према хришћанском предању, Свети великомученик Георгије- Свети Ђорђе био је римски војник пореклом из Мале Азије. Свети Георгије је један од светитеља који се највише прослављају у Православној Цркви, међутим, такође се слави и у католичким земљама. Овековечен у причи где убија аждају, слави се у Канади, Каталонији, Енглеској, Етиопији, Грузији, Грчкој, Црној Гори, Португалу, Србији, као и у градовима Истанбулу, Љубљани и Москви. Такође је овај светитељ заштитник професија, организација и болесника. Приказ Светог Георгија који убија аждају је заснован на популарној легенди хришћанске митологије – ,,Георгије и Аждаја”.
Веома је слављен код Срба, и најчешће га називају Свети Ђорђе или Свети Ђурађ. Многи га славе као крсну славу. Српска православна црква га слави два пута годишње. Главни празник је Ђурђевдан и празнује се 6. маја по грегоријанском календару, а други је пренос моштију и обновљење Храма Светог Георгија – Ђурђиц, који се слави 16. новембра. Посвећени су му многи манастири, међу којима најпознатији манастир Ђурђеви Ступови у Беранама. Свети Георгије је поштован као заштитник многих држава и градова у Европи.