
Директорица Агенције за електронске медије (АЕМ), Сунчица Бакић, саопштила је да укидање телевизијског програма није могуће само на основу петиције грађана. Она је у Јутарњем програму Телевизије Црне Горе (ТВЦГ) истакла да у континуитету прате садржаје који се емитују у електронским медијима, те да је забрана крајња мјера.
Бакић је појаснила да је онлајн петиција за укидање програма ТВ Пинк и Happy покренута прије 11 мјесеци, као реакција везана за додјелу националних фреквенција на територији у Србији.
„Природно је да јавност тражи разлоге, као и да медији буду на удару као један од узрока промоције насиља. Петиција је указивање јавности да постоји проблем и од стране институција мора бити посматрана као таква“, рекла је саговорница ТВЦГ.
Истакла је да су поменуте телевизије у надлежности регулаторног органа Републике Србије.
„Надлежност АЕМ-а је огранична, али смо у више наврата показали одговорност. У Црној Гори важе нешто строжа правила за емитовање ријалитија, постији гранични период прије којег се тај садржај не може емитовати, малољеник не може тако лако приступити, ограничавали смо неки садржај тих емитера због помоције дискриминаторног и говора мржње…“
У тренутним околностима дигиталног окружења, Бакић наглашава да је значајно да малољетнике оспособимо за одређени вид критичког размишљања у односу на спорни садржај.
„Иако у црногорским традиционалним медијима имамо повремено промоцију насиља, говор мржње или дискриминаторни садржај, то није пракса која би у овом тренутку захтијевала укидање програма или садржаја“, истиче она.
Додаје и да прате начине на који начин кабловски дистрибутери примјењују правила Агенције у вези са заштитом одреженог садржаја.
„Недавни догађаји у Србији захтијевају посебну пажњу јавности, али не смије ићи на штету угрожавања слободе изражавања. Морамо адекватно регаовати, пука забрана није рјешење у било ком демократском друштву“, оцјењује директорица АЕМ-а.
На питање о поштовању правила емитовања током Дана жалости, Бакић каже да правила нијесу нарочито законски уређена, али да су црногорски медији показали висок ниво одговорности и адекватно прилагодили програм.






