У Београду је данас након деценијске паузе свечано отворен Видовдански сабор дијаспоре на коме учествује више од 250 представника удружења и организација које окупљају српску дијаспору широм свијета, као и Срба из земаља региона.
Окупљене у Народној скупштини Србије је у име патријарха српског Порфирија благословио викар патријарха владика Иларион поручивши да је жеља да се “расејани у љубави саберу у једно”, а да је СПЦ ту да оплемени односе матице и дијаспоре.
Владика Иларион је навео да је Свети Сава практично био зачетник српске дијаспоре, а да је у данашње вријема јако важно да се тајна Косовског завјета проноси по свијету.
– Онако како је древни Израел био расељен по цијелом свијету, тако смо и ми на неки начин расељени по цијелом свијету, да би могли да свједочимо о оној радости коју смо доживјели у Високим Дечанима, Пећкој патријаршији, у Богородици Љевишкој – рекао је он.
Владика Иларион је навео да је јуче дошао са Космета и да може свједочити да се већ сада без обзира на цијелу ситуацију осјећа “побједа и тријумф оног истинског добра за које се опредијелио Свети Сава”.
– Нека је сретно и Богом благословено и нека је заиста љубав буде покретачка сила свију нас, нека српско наше буде праштање, нека буде блага ријеч, а аргументи јаки и нека нас Господ препозна што ћемо љубави имати међу собом. Нека је сретно и благословено – рекао је владика Иларион.
Премијерка Србије Ана Брнабић истакла је да је држава у протеклом периоду путем организације Тачка повратка и програма Карта Сербика учинила много да олакша повратак оним који желе да се врате у земљу, као и да олакша оним који желе да уложе капитал у Србију.
Она је навела да се Србија сваким даном напредује што може бити мотив за повратак и улагање и нагласила да се у вријеме пандемије у земљу вратило 92.000 људи, од којих их је 15.000 остало.
Рекла је да се Влада Србије, између осталог, активно укључила у акцију заштите имовинских права Срба из Федерације БиХ.
– Више од 10.000 њих се пријавило у шест канцеларија за правну помоћ коју је основала Управа заједно са другим институцијама из Србије и Републике Српске и тако смо заштитили 57.000 хектара у власништву Срба – додала је Брнабићева.
Министар спољних послова Србије Ивица Дачић поручио је да је веома важно да су сви Срби којим је Србија матица заједно, јер им је преко главе подјела које им се намећу, посебно када се зна са каквим се проблемима суочавају Срби на Космету, у БиХ и у Хрватској.
Он је рекао да нема смисла да учесницима Сабора из дијаспоре пожели добродошлицу јер су они “у својој кући и у својој земљи”.
Дачић је рекао да је Влада Србије у протеклој деценији учинила много да ојача везе са дијаспором и да вјерује да они који живе ван граница могу да буду поносни на своју земљу, као што се Србија поноси њима.
– Ви овдје никада нећете бити гости. Морална обавеза Србије је да буде уз вас – рекао је Дачић.
Он је навео да Србија у прошлости често није водила своју националну политику, али да се то сада промијенило.
– Сада сваки Србин, гдје год се налазио, има право на држављанство и пасош. Треба да поведемо акцију да што више наших људи имају своје пасоше. То је битно да имате као врсту колективног сјећања и идентитета – истакао је Дачић.
Он је додао да нико не може да оспори Србији да брине о својој дијаспори.
– Искрено речено, ако нпр. САД, Велика Британија или Њемачка на хиљаде километара од своје куће брине и помаже Албанце да остваре независну државу Косово, па ко нама да забрани да ми бринемо о Србима – упитао је Дачић и указао на значај јединства Српске православне цркве у обједињавању свих Срба.
Као домаћин, скупу се обратио министар без портфеља задужен за односе Србије и дијаспоре Ђорђе Милићевић који је поручио да је овогодишње Видовданско саборовање прилика да се сагледају изазови, а да ће кључне теме у наредна два дана бити како ојачати међусобне везе, унаприједити економску сарадњу и афирмисати српски језик и писмо код младих у дијаспори.
Он је нагласио да је за Србију изузетно важно да у својој дијаспори има снажног и активног партнера и захвалио свима који су се одазвали скупу, који је назвао историјским.
– Нека нам љубав према отаџбини буде свјетионик за даље успјехе – рекао је Милићевић.
Видовдански сабор дијаспоре ће након свечаног отварања наставити са радом данас и сутра у Палати Србија.
Под појмом “дијаспора”, у складу са Законом о дијаспори и Србима у региону, подразумијевају се држављани Србије који живе у иностранству и припадници српског народа, исељеници са територије Србије и из региона и њихови потомци.
Однос према дијаспори и Србима у региону заснован је на члану 13 Устава, према којем, Србија штити права и интересе својих држављана у иностранству и развија и унапређује односе Срба који живе у иностранству са матичном државом.