
Популистичка је одлука да се опште болнице у Беранама и Котору трансформишу у клиничко-болничке центре, јер је то систем “пресипања из шупљег у празно”, нешто што неће допринијети побољшању здравствене услуге, напротив, рекао је у изјави, специјализант ортопедске хирургије Опште болнице Пљевља др Керим Халиловић.
Коментаришући најаву министра здравља Драгослава Шћекића да ће тако здравствена услуга бити доступнија и бржа грађанима на сјеверу и југу Црне Горе, наш саговорник је казао да то неће бити случај и да те болнице немају капацитет који захтијева терцијални ниво заштите.
“Популистичка прича, која апсолутно није реална. Да народ помисли да се нешто ради. Поздрављам одлуке које су за добробит здравственог система, али овако нешто не могу да похвалим, јер је одлука донијета без икакве анализе, што је нонсенс. Мијењати статус установе само на папиру је неозбиљно јер је у питању здравље становништва и њихова заштита”, навео је Халиловић.
Без статистике немамо куд’
Критикује то што не постоје никакве статистике о болестима и каже да надлежни ову одлуку заснивају на основу броја прегледа које ураде у КЦЦГ.
“Говоре о броју прегледа који можда није реалан и претпоставља се да ће бити смањен ако се одговорност пребаци са КЦЦГ на болнице у Беранама и Котору. Треба ући у анализу проблематике и преиспитати упуте са примарне здравствене његе, па да видимо да ли су сви упути оправдани”, предложио је Халиловић.
Рекао је да је требало ићи са тим да се направи болница у Подгорици, која би била модерна и која би сигурно растеретила КЦЦГ.
“Али је проблем што нема кадра, јер су то све исти људи које имамо у систему и онда их само шаљете из КЦЦГ у друге болнице. А у тим болницама немате на примјер интернистичку и хируршку клинику, грудну хирургију или неурохирургију. Болница у Беранама нема онколога тако да је проблем кад морате да правите онколошки конзилијум. Како ће то да учине кад немају ни одјељење ни довољно љекара. То је само један примјер колико ово не може да се изведе на овај начин”, навео је Халииовић.
Каже да ниједна установа нема капацитет који има КЦЦГ, а ако се нешто зове клинички центар онда мора да испуњава све услове које та установа пружа.
Беранац кубури да дође до налаза
Са оваквим ставом сагласан је и наш незванични саговорник из Берана, који чека операцију срца у КЦЦГ а не може да прикупи све налазе који су му неопходни за тај сложени оперативни захват.
“Болница у Беранама, тврдим, нема капацитета да буде клинички центар. Треба да направе болницу у Подгорици и тако би растеретили КЦЦГ. Не можемо да се заносимо са неким великим плановима а да нијесмо направили анализу. Свима је јасно да нема довољно кадра за овако нешто што се најављује”, казао је он.
Истакао је да у болници у Беранама пуна три мјесеца није радио скенер.
“Јер не ради пумпа за контраст. Значи, не нешто круцијално, већ нешто што може да се поправи. Како ће да обезбиједе силне апарате који су им потребни, а оће да буду КЦ”, пита се наш саговорник.
Каже да нема термина за доплер па не може да уради све потребне претраге за операцију срца.
“Више од мјесец покушавам да нађем термине, али без успјеха. Идеје су добре али не могу се реализовати у овом моменту јер немамо капацитета за тако нешто”, закључује он.
Критике су раније стигле и са адресе Синдиката доктора медицине. Њихова предсједница Милена Поповић Самарџић је поручила да за овакве пројекте немамо капацитета.