
У Скупштини Главног града, на иницијативу предсједнице Скупштине Главног града, Јелене Боровинић Бојовић, а у сарадњи са Министарством здравља, Министарством просвјете, науке и иновација, Институтом за болести дјеце, УНИЦЕФ-ом и НВО Феникс одржана је панел дискусија поводом Међународног дана ђеце обољеле од малигних болести.
,,Данашња дискусија је допринос институције коју представљам, свих партнера који су били укључени у организацију, као и наших саговорника овој важној теми, како бисмо заједничким снагама подигли свијест о томе како једно друштво може утицати на квалитет здравствене заштите, лијечења и социо-емоционалне подршке дјеци и породицама. Наша је обавеза да дјелујемо, да покренемо дијалог и креирамо препоруке за успјешнији одговор здравственог и образовног система како бисмо обезбиједили већу инклузију и прихватање дјеце и њихових породица, успјешну његу и окружење које подржава оне који су погођени здравственим изазовима. Здравље и животи наше ђеце не смију бити привилегија, већ приоритет цијелог друштва”, казала је Боровинић Бојовић.
Панел дискусија окупила је стручњаке и кључне актере из области здравства, образовања и социјалне заштите, с циљем подизања свијести и јачања подршке дјеци обољелој од малигних болести и њиховим породицама.
Теме које су биле обухваћене су се тицале здравствене заштите и лијечења обољеле дјеце, психо-социјалне подршке породицама и ђеци, менталног здравља обољеле ђеце и њихових родитеља, дјечијих права и улоге УНИЦЕФ-а, касних посљедица лијечења и изазова рехабилитације, улоге образовног система у борби против стигме и сензибилизације ученика.
Присутнима је емитован анимирани филм „Мица љепотица у борби са чудовиштем“, који је приредио НВО Фениџ.
На панел дискусији присутнима се обратила представница Министарства здравља др Ивана Живковић, Министарства просвјете, науке и иновација, Александра Куч, представник УНИЦЕФ-а, др Сенад Бегић, др Ива Ивановић, специјалиста ђечије и адолесцентне психијатрије и предсједница НВО Феникс, Дијана Стојановић.
На самом крају предсједница Скупштине Главног града највила је наставак активности које ће имати за циљ да утичу на обликовање политика и праксе које се односе на подршку здравственом и образовном систему како би се квалитетно спровеле препоруке са панел дискусије и побољшао живот свих који су погођени последицама малигних обољења.