Влада Црне Горе преко надлежног министарства предузима значајне активности у циљу побољшања статуса корисника сразмјерних пензија који имају пребивалиште у Црној Гори. Наведене активности спроводе се уз уважавање чињенице да се ради о осјетљивој категорији пензионера, која своја примања остварује на основу стажа оствареног у Црној Гори и стажа оствареног у државама са којима имамо потписан међународни споразум о социјалном осигурању. Према наведеним споразумима, корисници сразмјерне пензије остварују примања из једне или више држава. То се наводи у саопштењу стручне службе Фонда ПИО.
“Конкретна мјера односи се на увођење исплате разлике пензије, до износа најниже пензије у Црној Гори, која по одредбама Закона о ПИО сада износи 450 еура. Наведена разлика исплаћиваће се корисницима права на сразмјерну пензију који имају пребивалиште у Црној Гори, а чији је укупан износ пензије, одн. збир износа црногорске и иностране пензије, мањи од износа најниже пензије у Црној Гори”, додају у саопштењу.
Према процјенама, како су казали, наведеном мјером увећала би се примања за око 3.000 корисника сразмјерних пензија.
“Сматрамо да овакво рјешење представља додатни вид социјалне заштите корисника сразмјерних пензија, чиме Влада показује посебну бригу за побољшање материјалног положај и ове категорије пензионера. Према статистичким подацима којима располаже Фонд, најнижи износ пензије исплаћује се за преко 45.000 корисника, што у односу на укупан број корисника које исплаћује Фонд ПИО ЦГ, а то је 125.000, чини 36 одсто. Горе наведена чињеница говори да су зараде које је остваривала ова категорија пензионера биле на толико ниском нивоу да су могле обезбиједити само основ за право на најнижи износ пензије”, поручили су у саопштењу.
Поред ове категорије, према њиховим ријечима, преко 27.000 корисника прима разлику до најнижег износа пензије, што такође говори о томе колико су биле ниске зараде, тј. основице на основу којих се рачуна пензија. Укупан број пензионера са примањима до 450 еура је преко 72.000, што чини око 60 одсто укупног броја пензионера, казали су из стручне службе Фонда ПИО.
“Такође, потребно је имати у виду да предложеним мјерама Владе које се односе на повећање најниже зараде на 600 и 800 еура, за одређене категорије запослених долази до значајног повећања бруто зараде, тј. основице за израчун пензије. Ова категорија запослених имаће бенефите по два основа: по основу повећања нето зараде и по основу повећања бруто зараде, на основу које ће се, у моменту стицања услова за остваривање права на пензију, вршити њен обрачун”, наводи се у саопштењу.
Када је ријеч о израчуну пензије, неопходно је, наводе из службе, уважити чињеницу да се пензија рачуна на основу не једног, већ више параметара, а то су: дужина стажа, лични коефицијент (однос зараде запосленог за сваку календарску годину и просјечне годишње зараде у Црној Гори, за исту календарску годину) и вриједност пензије за један лични бод, која се усклађује у истим терминима и у истом проценту као и пензије.
“Према изнијетом, можемо закључити да уколико просјечна зарада у Црној Гори расте, расте и бруто зарада за највећи број запослених у Црној Гори, те неће доћи до смањења вриједности годишњег личног коефицијента. Како се очекује да ће у једној календарској години три пута доћи до повећања вриједности пензије за један лични бод, усљед редовног усклађивања прописаног Законом о ПИО, можемо закључити да будући пензионери неће примати ниже пензије”, закључили су у саопштењу.