
Међународни дан матерњег језика обиљежава се данас широм свијета.
Празник матерњег језика, који се обиљежава сваког 21. фебруара широм свијета, установио је УНЕСКО 1999. године, а резолуцијом потврдила Генерална скупштина Уједињених нација. Обележавање овог дана подразумева разне активности које промовишу матерњи језик као што су књижевне вечери, представе, такмичења у писању и говору као и подизање свести о значају матерњег језика за идентитет једног народа.
У очувању нашег матерњег језика велики траг је оставио је Вук Стефановић Караџић реформатор српског језика, сакупљач народних умотворина и писац првог речника.
За његовање српског језика велику захвалност дугујемо и првом министру просвете и оснивачу Велике школе која је претеча Београдског универзитета Доситеју Обрадовићу.
Улога матерњег језика важна је како за свакодневну комуникацију, тако и за искорењивање неписмености. Према истраживању које је спровео УНЕСКО, у свету има 775 милиона неписмених људи. УНЕСКО процењује да постоји 8.324 језика, који се говоре или потписују.
Од тога, око 7.000 језика је још увек у употреби. Само неколико стотина језика је заиста добило место у образовним системима и јавном домену, а мање од сто се користи у дигиталном свијету.
Извор: Политика
Фото: Стање ствари