Извршна директорица Акције за социјалну правду (АСК) Инес Мрдовић казала је на прес конференцији испред Фонда за здравствено осигурање (ФЗО) који је организован на тему драконских цијена љекова и монопола, да се грађани Црне Горе осјећају као огољени зато што плаћају драконске монополске цијене за љекове. Конзервативни налази Акције за социјалну правду (АСП) показују да су за пет посљедњих година због картелске цијена за лијекове потрошачи преплатили најмање 55 милиона еура за те робе.
“Али у овој установи иза нас не хају за то, не хају за нас нити они нити било која друга институција у овој земљи не показује спремност да разбије монопол у набавци љекова, макар за сада. Монопол је наметнут коруптивним и намјештеним законима. Због таквих закона нас, поред осталог, са међународних адреса зову заробљеном државом”, истакла је Мрдовић.
Али, како каже, ми грађани нијесмо заробљеници и нијесмо дужни да плаћамо монополске цијене.
“Дужни смо да платимо само тржишну цијену, чега год, не само љекова. Зато ова држава мора спријечити завлачење руку у наш џеп јер ова држава постоји због нас, грађана, а не због привилегованих. Овај монопол у љековима није државни па да се профит слива у државну касу. Овај монопол је приватни и пуни се приватне џепови. На нашим леђима се папрено зарађује”, поручује Мрдовићева.
Како каже, конзервативни налази Акције за социјалну правду (АСП) показују да су за пет посљедњих година због картелске цијена за лијекове потрошачи преплатили најмање 55 милиона еура за те робе.
“То је конзервативан приступ, заснован је на објављеним уговорима које је државна компанија за апотеке Монтефарм закључила у овом периоду и као такве их објавила. Конзервативност суштински значи да је стварна штета за нас потрошаче и већа. Штетни закони из времена ДПС-а постављени су тако да Монтефарм мора од приватних велепродаја набављати љекове, а двије власнички повезане компаније само у посљедњој години имају преко 80% држишта код Монтефарма и диктирају цијене, папрене цијене. Најтрагичније је што до данас нове власти те коруптивно-монополске ДПС законе нијесу ни за мрву помјериле. Држе затворене очи док се монопол наставља”, наводи Мрдовићева.
Каже да је прије пет година је вриједност закључених уговора Монтефарма за набавке љекова и повезаних медицинских потребштина била око 32 милиона еура.
“У прошлој години је вриједност закључених, а објављених уговора, достигла 108 милиона, скоро три и по пута више, за свега пар година. А за ову годину је само за љекове опредијељено 119 милиона еура. Бројке су јасан показатељ да је нешто дебело труло”, казала је Мрдовићева.
Наглашава да то није непознаница нашим званичницима.
“Прије неколико дана имали смо јавну исповијест директора Монтефарма. Да монопол повећава цијене и до 40%. Да је колач одавно подијељен. Да су тендери намјештени јер се због монополских правила зна ко добија који посао. Али је врло занимљиво да се о овом проблему интензивно јавно исповједа тек пошто му се затресло фотеља. Гдје је био до сада да рецимо сваких десетак дана организује прес конференције и јавно позива владу и доносиоце одлука да се прекине монопол у набавци љекова. Гдје је влада? Гдје су политичке партије? Гдје је парламент да нас заштити? Гдје је Агенција за заштиту конкуренције коју плаћамо нашим новцем да нас штити од монопола? Зашто Агенција не ради свој посао? Зашто ова држава забија главу у пијесак пред лобијем у набавци љекова коме је за монопол пут отворен штетним законима на терет грађана? Чије су наше паре за љекове?”, пита се она.
Траже да се измијени монополски закон, да се Агенције за заштиту конкуренције позабаве својим послом.
“Да нас ова држава заштити од огромних цијена које плаћамо. На крају Акција за социјалну правду позива грађане да нам пријаве корупцију у здравству, да нам пријаве сваку сумњу у вези набавке љекова, опреме, медицинског материјала”, поручила је Мрдовић.