
С модерном технологијом, видеоиграма и друштвеним мрежама дјеца се сусрећу још од предшколског доба. Случајеви из Србије поново су отворили питање – да ли је интернет више користан, или се може окарактерисати као негативна појава модерног доба? Када је ријеч о младим нараштајима, стручњаци ће се сагласити да је сигурно у већини случајева ријеч о овом другом.
Насиље и злостављање путем информационо-комуникацијских технологија постају свакодневица. Пријетње, уцјене, вршњачко насиље, искориштавање малољетника, само су дио опасности модерне технологије.
СРЂАН ВУКАДИНОВИЋ, социолог
“Преко умјетне интелигенције дјеца и млади људи ће бити прикључени на свјетски систем знања и они ће одмах добијати како се прави натријум хлорид, како се рукује с пиштољем, како се глуми Хамлет, како Антигона…”
Још прије шест година резултати пројекта у Босни и Херцеговини и Србији указали су на пораст броја дјеце која свакодневно више сати користе интернет, а у већини случајева без икаквог надзора. Служе ли такви подаци уопће као аларм?
ЕЛМА ДИЗДАРЕВИЋ, предсједница Управног одбора Вијећа родитеља КС
“Надам се да ћемо превенирати сталним разговорима на ту тему да је одгој најважнији и да родитељи примарно разговарају са својом дјецом, да их врате на прави пут и склоне од савременог друштва, односно ових тик-токова и свих тих ствари.”
ЂАНА ЛОНЧАРИЦА, психологиња
“Да бисмо превенирали претјерану употребу интернета и игрица, ми морамо дјеци нешто понудити, нешто што њих занима, што воле. Да ли је то неки музички садржај, спортови или неке друге активности није ни важно.”
Интернет је сигурно један од највећих изазова данашњице. Дјеци је доступан садржај који може изазвати насилничко понашање, овисност, оставити несагледиве посљедице, упозоравају стручњаци.
МАЈА КОВАЧЕВИЋ, савјетодавна линија Плави телефон
“Имали смо и ми случајева на Плавом телефону гдје насиље почне на интернету и пренесе се на реални свијет, од емоционалног насиља на интернету прерасте у физичко насиље уживо.”
ВЛАДИМИР ВАСИЋ, социолог
“Уколико ова трагедија која се десила јучер у Београду не направи озбиљне заокрете у систему и образовања и васпитања дјеце и медијским програмима и генерално систему вриједности, ми нисмо направили ништа.”
Адолесценти су најчешћи корисници друштвених мрежа које за дјецу могу представљати и виртуални вид насиља и утјецати на самопоуздање. Стога је квалитетно образовање о сигурном и одговорном кориштењу Интенета пријека потреба, односно контрола употребе интернета кључна је у одгоју и заштити дјеце.