У организацији Општине Никшић, у фоајеу Никшићког позоришта, отворена је изложба радова „Планине и гробља”, настала по мотивима из књига пјесама „Шар-планина” и „Ново гробље” пјесникиње Милице Шпадијер, након чега је у Градској кући одржано њено ауторско вече.
Изложбу је отворио предсједник Општине Никшић, Марко Ковачевић.
,,Знамо сви за онај чувени јапански филм ,,Седам самураја”, у америчкој верзији ,,Седам величанствених”, а ја бих рекао да вечерас имамо седам величанствених жена од којих је шест направило ове дивне умјетничке радове, а инспирисане ријечима седме, односно прве у низу, Милице Шпадијер и њене поезије. Кључ овога што видите вечерас овдје у овој просторији, у овој изложби, налази се у ријечима из пјесама Милице Шпадијер”, истакао је Ковачевић.
Поставку ,,Планине и гробља” чине радови у различитим техникама, шест уметница различитих поетика, које повезују стихови пјесникиње из Београда. Овај занимљив концепт реферише о коренсподенцији и линијама повезаности поезије и визуелне умјетности.
Промишљања визуелним средствима о пјесничким мотивима Милице Шпадијер, на линији разумијевања и заједништва, читаоцима – посматрачима презентовале су: Ирена и Ива Кузмановић, Милена Вукославовић, Сузана Вуловић, Јована Туцовић и Марија Шевић.
Умјетнице, потпуно различитих и наизглед неспојивих поетика, имале су потпуну слободу у раду, избору песама и техници.
У оквиру пјесничке вечери у Градској кући књижевница Милица Бакрач, анализирајући стараластво и награђивану збирку пјесама „Шар-планина“ Милице Шпадијер, истакла је да ауторка слободним и неукроћеним стихом, пише модерну, мелодичну, реалну и истиниту поезију.
Пјесничко вече Милице Шпадијер, ауторке књига поезије „Шар-планина” и „Ново гробље” и изложбу радова „Планине и гробља“ организовали су Општина Никшић, Никшичко позориште и ЈУ Народна библиотека Његош.
Извор и фото: РТВ Никшић