Вода, јединствена природна супстанца, има способност да се појављује у сва три агрегатна стања: чврстом, течном и гасовитом. На нашој планети присутна је стотинама милиона година, а њена улога у очувању живота и одржавању екосистема је непроцјењива. Црна Гора, са својим богатим водним ресурсима, има велики потенцијал за управљање овим ресурсом, али се суочава са озбиљним изазовима, оцијенио је предсједник одбора директора Регионалног водовода Зоран Лакушић.
У вријеме када се истражује нафта, такозвано ,,црно злато”, чини се да недовољно разумијемо и користимо властито “плаво злато” – водне ресурсе. Иако је Црна Гора уставом дефинисана као еколошка држава, пракса у управљању водним потенцијалима то не одражава адекватно. Један од најзначајнијих проблема је управљање губицима воде у водоводним мрежама. Према званичним подацима, губици воде у Црној Гори су алармантни и износе чак око 60 одсто од укупно потиснуте количине воде. То значи да скоро двије трећине воде никада не стигне до крајњих корисника, што представља огроман губитак и економски проблем”, нагласио је Лакушић у изјави за портал Адриа.
Процијењује се да ови губици воде коштају Црну Гору најмање 34 милиона еура годишње.
,,Тај износ могао би бити реинвестиран у унапређење водоводне инфраструктуре, заштиту водоизворишта или развој нових технологија за ефикасно управљање водним ресурсима. Разлози за овако високе губитке леже првенствено у дотрајалој и застарјелој инфраструктури, у коју се није значајно улагало деценијама. Оштећене и пропале цијеви, неадекватно одржавање и слаба контрола система доприносе енормним губицима воде. Међутим, постоје и позитивни примјери управљања водним ресурсима, као што је Регионални водовод Црногорско приморје (РВЦП). Ова компанија успијева да држи губитке воде на свега око 7%, захваљујући модерној инфраструктури, али и новим водоводима старим свега 14 година. У овај систем уложено је преко 100 милиона еура, што доказује да се адекватним улагањем и одржавањем инфраструктуре може значајно смањити губитак воде”, рекао је Лакушић.
Према његовим ријечима, ови подаци осветљавају само један дио сложене слике о томе колико је важно управљати водним ресурсима на одржив начин.
,,Вода, ресурс који олако узимамо здраво за готово, заправо је луксуз који се мора чувати и заштитити. Не само због еколошких и економских фактора, већ и због будућности генерација које долазе. Квалитетно управљање водоводним системима, смањење губитака и очување извора воде постају не само еколошки, већ и економски приоритет. Да додатно разумијемо важност овог питања, потребно је увести свеобухватне мјере за контролу губитака воде, модернизовати инфраструктуру и едуковати грађане о вриједности овог драгоцјеног ресурса. С обзиром на то да 80% људског мозга и 66% људског тијела чини вода, јасно је да се без њеног очувања не може замислити будућност, не само Црне Горе, већ и цијелог свијета”, подвукао је Лакушић.
Истиче да су кључне мјере за побољшање управљања водним ресурсима модернизација и обнова водоводне инфраструктуре, приоритетно улагање у замјену дотрајалих цјевовода, увођење система мониторинга губитака, коришћење савремених технологија за праћење цурења и кварова у мрежи; едукација и подизање свијести грађана, информисање јавности о значају штедње воде и управљања ресурсима и прилагођавање климатским промјенама, као и развијање стратегија за очување водних ресурса у контексту климатских изазова.
,,Ове мјере су неопходне како би Црна Гора постала примјер одрживог управљања водом, усклађеног с њеним уставним еколошким принципима”, закључио је Лакушић за портал Адриа.
Извор: Тв Адриа