Док Свјетска здравствена организација (СЗО) упозорава да се број инфекција коронавирусом повећава широм свијета, у Црној Гори током љетње сезоне примјетан је пораст броја обољелих од коронавируса. То су за Портал РТЦГ потврдили из Института за јавно здравље Црне Горе (ИЈЗЦГ) истичући да није регистрован пораст учесталости тешких форми болести.
Из ИЈЗ-а су саопштили да се од јуна биљежи пораст у броју лабораторијски потврђених инфекција САРС-ЦоВ 2, док се идентичан тренд биљежи и у току прве половине августа.
“У периоду од 1. до 15. августа у јавним здравственим установама се тестирало 2.306 особа, од тог броја позитиван резултат на присуство САРС-ЦоВ у узорку је био код њих 442. У истом периоду је у приватним здравственим установама одрађено испитивање 843 узорка, од чега је њих 261 било са позитивним резултатом”, истакли суи з ИЈЗ-а.
Указују да се из искуства стеченог током претходних година увиђа да ЦОВИД-19 не прати јасне сезонске обрасце као други респираторни вируси (нпр. грип) који се активирају током позне јесени, зиме и раног прољећа.
“Када је у питању активност САРС-ЦоВ-2 повећање броја инфицираних може се догодити у било које доба године, а појава „љетњих таласа“ ЦОВИД -19 се биљежила и претходних година”, поручују из Института за јавно здравље.
Упозорење СЗО: Корона се шири свијетом
Број инфекција ковидом-19 се повећава широм свијета и мало је вјероватно да ће ускоро опасти, а постоји ризик од појављивања нових мутација, упозорила је недавно Свјетска здравствена организација (СЗО).
”Посљедњих мјесеци, без обзира на сезону, многе земље су искусиле нагли пораст ковид-19, укључујући и Олимпијске игре гдје је најмање 40 спортиста било позитивно,“ рекла је Марија Ван Керкхове из СЗО новинарима у Женеви.
Како вирус наставља да се развија и шири, из СЗО су упозорили да расте ризик од озбиљнијег соја вируса који би не би могао да буде откривен методама које су до сад практиковане или да не реагује на медицинску интервенцију.
СЗО је позивао владе да појачају кампање вакцинације, водећи рачуна да групе са највећим ризиком буду вакцине најмање једном у 12 мјесеци.
Пораст броја инфицираних, али без тешких случајева
У Црној Гори није регистрован пораст учесталости тешких форми болести и поред повећаног регистровања оболијевања од ЦОВИД-19, казали су нам из Института за јавно здравље Црне Горе.
Међутим, они упозоравају да се болест неће манифестовати на исти начин код сваке особе и да тежина болести обично мање зависи од варијанте вируса којом се заразите, а више од тренутног имунског система и општег здравственог стања особе која се инфицира.
“На дан 16.08.2024. године међу пацијентима хоспитализованим у општим и специјалним болницама, клиничко-болничким центрима и Клиничком центру Црне Горе регистровано је 16 инфекција САРС-ЦоВ 2 вирусом. Такође, према информацијама достављеним ИЈЗЦГ за наведени датум, ниједан пацијент није развио тежу клиничку форму болести”, наводе из ИЈЗ-а.
Од почетка године десет смртних случајева од коронавируса
Од јануара 2024. године, Институту за јавно здравље Црне Горе је пријављено десет смртних исхода који се доводе у везу са оболијевањем од ЦОВИД-19. Од тог броја у јануару су пријављена три смртна исхода, у фебруару један, у јуну два, у јулу један и у августу три смртна исхода.
“И поред тога што на основу информација доступних Институту за јавно здравље Црне Горе није регистрован пораст учесталости тешких форми болести обавеза свих је да остану посвећени томе да штите оне који су најрањивији и код којих се може десити појава компликација или смрти усљед оболијевања од ЦОВИД-19”, напомињу из Института.
Када је у питању имунизација становништва против коронавируса у Црној Гори, из ИЈЗ-а су нам казали да је од почетка године аплицирано 119 доза вакцина против ЦОВИД-19. Од тог броја у јануару је аплицирано 18, фебруару 15, марту 74, априлу 7, мају три и јулу двије вакцине.
За све припаднике ризичних група, код којих након инфекције САРС-ЦоВ-ом 2 може да се развије компликована, тежа форма болести или смрт, из ИЈЗ-а савјетују да буду вакцинисани у складу са тренутно важећим препорукама за вакцинацију против ЦОВИД-19 (доступно на: хттпс://с3.еу-централ-1.амазонаwс.цом/wеб.репоситорy/ијзцг-медиа/филес/1705306421-2024-01-15-препоруке-о-вакцинацији-против-цовид-19-азурирано-15-јануар-2024.пдф) нарочито уколико до сада нису примили ниједну дозу вакцине, или нису боловали ЦОВИД-19.
У групе под повећаним ризиком спадају старије одрасле особе (узраст ≥65 година), млађе одрасле особе (узраст 18-64 године) са значајним коморбидитетима (нпр. дијабетес, болести срца, хроничне болести других система органа) и/или израженом гојазношћу, лица са имуносупресивним стањима узраста ≥6 мјесеци (нпр. особе које живе са ХИВ-ом и примаоци трансплантата) као и труднице. Такође, у групу под повећаним ризиком спадају и здравствени радници који долазе у контакт са обољелима од ЦОВИД-19.
извор: РТЦГ