Поводом Међународног дана борбе против насиља над женама министар социјалног старања, бриге о породици и демографије Дамир Гутић поручио је да насиље над женама није само породични проблем нити приватна ствар, већ, како наводи, проблем друштва, сваког појединца и појединке међу нама. Позвао је све да се буде подршка женама које су претрпјеле насиље и да се осуди сваки чин насиља.
Најмање 85.000 жена и дјевојака убијено је у свијету у 2023. години, а убио их је, у највише случајева, неко близак, показују подаци које су данас објавиле Уједињене нације (УН) поводм Међународног дана борбе против насиља над женама, указујући и на алармантну бројку убистава која су могла бити избјегнута.
,,Кућа остаје најопасније мјесто за жене”, а у 60 одсто од тог броја убистава жена (51.000), оне су биле жртве свог партнера или других чланова њихове породице”, показује извјештај бечке Канцеларије УН против дроге и криминала (УНОДЦ), и њујоршке организације УН Жене.
То значи 140 убистава дневно или једно сваких 10 минута.
Ово погађа све социјалне категорије и старосне групе, а најпогођенији су Кариби, Централна Америка и Африка, испред Азије.
На америчком континенту и у Европи фемицид углавном чине партнери, док су у остатку свијета најчешћи починоци чланови породице.
Многе жртве су прије своје смрти указивале на физичко, сексуално или психолошко насиље, на основу података расположивим у одређеним земјама, међу којима је и Француска.
,,То указује да би многа убиства могла бити избјегнута”, пише у студији, наводећи примјер мјера судске забране.
У земљама гдје је могуће утврдити тенденцију, стопа фемицида је стагнирала или се смањила само незнатно од 2010. године, показујући да је тај облик насиља “укоријењен у пракси и нормама” и тежак да се искоријени, пише УН агенција која анализира податке прикупљене у 107 земаља.
И поред напора предузетих у више земаља “број фемицида задржава се на алармантном нивоу”, указују аутори студије.
Директорка организације УН Жене Сима Бахус позвала је у саопштењу све земље да оснаже правне мјере око тога и да боље прикупљају податке.
,,Насиље против жена и дјевојака није неизбјежно, оно се може спријечити. Потребни су нам снажни закони, побољшано прикупљање података, већа одговорност влада, култура са нултом толеранцијом, и повећано финансирање за организације за женска права и институционална тијела”, рекла је она.