
Управа за статистику Монстат од наредне године више неће обављати истраживања и објављивати податке о минималној потрошачкој корпи, наводи се у нацрту Програма званичне статистике за 2024-2028. о којем је одржан округли сто.
Помоћница директора Монстата, Снежана Ремиковић казала је да је једна од значајних новина та што у програму више нема истраживања о минималној потрошачкој корпи, односно уколико Влада на крају усвоји овај програм, они наредне године више неће објављивати те податке, пишу Вијести.
Како је објаснила ни у једној држави у региону и Европи статистички заводи не врше истраживања о потрошачкој корпи, нити за њу постоје смјернице или захтјеви Еуростата.
Она је казала да у неким државама попут Србије потрошачку корпу рачуна Министарство трговине, док у већини другим земаља синдикати имају своју потрошачку корпу и да таква пракса већ постоји у већини сусједних држава Хрватској, Босни и Херцеговини и Сјеверној Македонији.
Монстатова минимална потрошачка корпа није коришћена приликом усклађивања зарада, пензија или других примања, већ је била нека врста оријентира за стандард грађана приликом поређења са просјечном зарадом. Она је чинила минимални износ калорија потребних за преживљавање, према процјени Свјетске здравствене организације, а од 2018. године из ње је уклоњена такозвана “инпутирана рента” која је представљала трошкове становања.
Оваква минимална потрошачка корпа је у јавности била веома критикована, наручито од синдиката и тада опозиционих партија, који су сматрали да је потцијењена и да не представља реалне потребе четворочлане породице.
Ремиковић је казала да је минимална потрошачка корпа у овом облику, категорија која је остала из периода социјализма, као и да је Црна Гора посљедња која је укида. Она је навела и да у јавности није на прави начин интерпретирана њена вриједност.
Минимална потрошачка корпа је за јун ове године износила 818 еура, а њен дио који се односи само на храну износио је 387 еура. То значи да је за исхрану једног члана породице дневно било потребно 3,12 еура.