Успјешно су реализована два последња предуслова за објаву коначних резултата пописа, саопштено је из Монстата. Кажу да је провјеру података успјешно извршило 20.684 грађана.
,,Управа за статистику (Монстат) информише јавност да су успјешно реализоване последње двије активности које су биле предуслов за објаву коначних резултата пописа становништва, домаћинстава и станова:
– Контрола података о етничко-културолошким карактеристикама прикупљених пописом становништва, домаћинстава и станова од стране грађана путем специјалног софтвера;
– Контрола унешених података од стране политичких партија, потписница Споразума о условима за одржавање пописа становништва, домаћинстава и станова од 20. 11. 2023. године”, каже се у саопштењу.
Грађани су, како наводе, имали право и могућност да од 1. до 7. октобра провјере своје податке о етничко-културолошким карактеристикама прикупљених пописом становништва, домаћинстава и станова путем специјалног софтвера.
,,Провјеру података успјешно је извршило 20.684 грађана, од чега је 14,6 хиљада грађана провјерило своје податке путем мобилног телефона, нешто више од шест хиљада путем рачунара, док је 253 грађанина податке провјерило путем таблета. Све ово указује на високо повјерење грађана у пописни процес, а у крајњем имплицира на висок квалитет коначних резултата пописа.Током провјере података од стране грађана није пријављена ни једна неправилност у смислу невјеродостојности суштине података у бази унешених пописних података”, каже се у саопштењу.
За цијели период провјере података, евидентирано је око 850 позива од стране грађана путем обезбијеђених телефонских линија од стране Управе за статистику, односно 277 захтјева пристиглих путем мејла: provjerapodataka@monstat.org.
,,Највећи број захтјева се односио на додатно појашњење грађанима како да приступе провјери података путем софтвера, за исправку словних грешака, затим за случај погрешног уноса од стране грађана идентификационих података са копије пописнице у софтверску апликацију, као и за могућност провјере података у случају да су грађани изгубили пописнице.Укупно је било 20 захтјева за словном исправком, три захтјева за промјеном латиничног у ћирилићно писмо док је 11 грађана посјетило просторије Управе за статистику како би директно провјерили своје податке због губитка јединственог деветоцифарског броја (наљепнице)”, наводе у Монстату.
Кажу да су из разлога објективне немогућности, запослени Управе за статистику изашли у сусрет у дијелу логистичке подршке, на начин што су посјетили три домаћинства (девет лица) код којих је извршена замјена статистичког ИД броја.
,,Све исправке у датим домаћинствима су записнички констатоване.Када је у питању други предуслов, Управа за статистику је успјешно организовала и реализовала контролу унешених података и контролу ручног бројања података, од стране политичких партија, потписника Споразума. Контрола се обавила уз строго поштовање два најзначајнија принципа рада званичне статистике: професионална независност и заштита индивидуалних података у складу са Законом о званичној статистици и систему званичне статистике, Законом о заштити података о личности, као и интерних упутстава Управе за статистику. У вези са налазима и поступком контроле, није забиљежена ни једна неправилност што је констатовано и сачињеним записником који ће бити достављен, у току сјутрашњег дана Одбору за праћење примјене Споразума о условима за одржавање пописа становништва, домаћинстава и станова, као и праћење спровођења пописа, заједно са извјештајем о активностима пописа у претходном периоду”, каже се у саопштењу.
Напомињу да су испуњена два последња предуслова за објаву коначних резултата пописа 15. октобра како је најављено од стране Управе за статистику.
,,О свим детаљима предстојеће прес конференције Управе за статистику поводом објаве коначних резултата, јавност ће бити благовремено информисана”, наводи се у саопштењу.