Резултати анализе квалитета морске воде на 114 локација, коју је Институт за биологију мора спровео у периоду од 12. до 19. августа ове године, показали су да је на 76,3% локација морска вода била одличног квалитета, на 16,7% локација доброг, на 5,3% задовољавајућег, док је на 1,8% локација вода била лошег квалитета. Ови резултати потврђују да је морска вода на црногорским купалиштима углавном доброг квалитета, тј. да је на већини локација санитарно исправна и безбедна за купање и рекреацију.
Како је саопштено, класификација вода за купање у оквиру овогодишњег Програма праћења санитарног квалитета морске воде врши се у складу са чланом 8 Правилника о начину и роковима за спровођење мера обезбеђивања очувања, заштите и побољшања квалитета воде за купање (“Службени лист Црне Горе”, бр. 028/19), којим се воде за купање класификују као: “одличне”, “добре”, “задовољавајуће” и “лоше”.
“У општини Улцињ, од укупно 18 локација на којима се реализује Програм праћења санитарног квалитета, морска вода је била одличног квалитета на 16 локација, док је на 2 локације вода била задовољавајућег квалитета. Анализе су показале да је морска вода била одличног квалитета на 13 локација у општини Бар, док је на преостале 2 локације вода била доброг квалитета. У општини Будва, квалитет морске воде био је одличан на 32 локације, а добар на 2 локације. У Бококоторском заливу, у општини Тиват, од укупно 10 локација вода је била одличног квалитета на 5 локација, на 1 локацији вода је била доброг квалитета, на 3 локације задовољавајућег квалитета, док је на 1 локацији квалитет воде био лош. Анализе су показале да је у Котору на 10 локација вода била одличног квалитета, на 4 локације доброг, а на 1 локацији лошег квалитета. У Херцег Новом узоркована је вода на укупно 22 локације, од чега је на 11 локација била одличног, на 10 локација доброг, а на 1 локацији задовољавајућег квалитета”, каже се у саопштењу.
Лоша вода за купање забиљежена је на локацијама “Увала Пржно” у општини Тиват и “Жута плажа 01” у општини Котор.
“На купалиштима на овим локацијама истакнута је црвена заставица, као симбол забране купања. Подаци о спроведеним испитивањима достављени су и Републичком инспектору за воде, који ће предузети мјере и радње из своје надлежности. Институт за биологију мора наставља узимање узорака морске воде са ових локација, а о добијеним резултатима ће накнадно обавијестити јавност”, наводи се у саопштењу.
Резултати испитивања квалитета морске воде, као и подаци о температури мора, температури ваздуха и салинитету за свако појединачно купалиште, могу се погледати на посебној апликацији која се налази на интернет страници www.морскодобро.ме, која је доступна на црногорском и енглеском језику.