
Сви осим Зелених су поздравили предлог Европске комисије о новим генетским техникама за производњу хране.
Предлог Европске комисије да се ублаже правила о новим генетским техникама (НГТ) изазвао је бурну дебату у Европском парламенту.
Сви осим Зелених су поздравили предлог Европске комисије о новим генетским техникама за производњу хране, пише „Евроактив”. Посланици који су седели у парламентарном одбору за пољопривреду (АГРИ) разменили су мишљења недавно са Клер Бери, представницом Европске комисије, која је дошла да брани пројекат.
У свом предлогу, извршна власт ЕУ прави разлику између НГТ, који изазивају мало мутација, које би се теоретски могле појавити у природи, и оних које изазивају сложеније мутације. Сада ће сорте у овој првој категорији бити „еквивалентне конвенционалним производима” и стога више неће бити подложне ГМО ограничењима.
– ЕУ не сме да буде последње место у свету које је поставило алате за постизање циљева Зеленог договора – нагласила је либерална посланица Европског парламента Ирене Толере. САД и Кина се такође често узимају за моделе од стране оних који се залажу за убрзавање процедура.
– Подаци су охрабрујући, а испитивања спроведена од 2015. показују да НГТ смањују употребу пестицида за 33 одсто или 21 одсто у зависности од индикатора – додао је представник комисије. Ове нове сорте ће такође допринети генетском обогаћивању усева, биодиверзитету и диверзификацији прехрамбених производа, тврдили су неки посланици Европског парламента.
Међутим, посланица Зелених Сара Винер истакла је „инвазивне врсте” које би могле представљати проблеме 20–30 година након њиховог увођења, питајући како се може знати њихов утицај на опрашиваче и микроорганизме када нису спроведене никакве студије.
– Пустићемо нешто у природу што не можемо поново да ухватимо. У међувремену, све ћемо држати у мраку – нагласила је она.
За социјалистичку европосланицу Марију Нојхл, комисија „шири лажне вести”, говорећи да ће НГТ промовисати биодиверзитет и разноврсност усева.
– Истина је управо супротна: чим постоје патенти, мање је разноликости, само ефикасније и профитабилније сорте – рекла је Нојхлова.
Европски посланик из Зелених Мартин Хојслинг осудио је предлог као више политички него научни. – У САД и Бразилу се више пестицида и ђубрива користи са ГМО. Где су биљке отпорне на сушу? А кромпир отпоран на болести? А пшеница са мање глутена? То су вероватно празна обећања – упозорио је он.