
Трговање криптовалутама је нелегално у Црној Гори, саопштило је Министарство финансија, уз образложење да не постоји законска регулатива која дефинише ту област. С друге стране, Новак Свркота, директор ,,Сварог дигитала” за Српску РТВ је истакао да законом није забрањено трговање криптовалутама и да грађани Црне Горе неометано тргују. Подсјећа на члан 10 устава који каже да је у нашој држави дозвољено све што највишим правним актом и законом није забрањено.
,,Трговина криптовалутама у Црној Гори је нелегална јер нема закона који то дефинише, стоји у саопштењу Министарства финансија, из којег се може протумачити да је могуће бити с друге стране закона – јер закон не постоји”-каже Свркота.
Новак Свркота оснивач бренда ,,Сварог дигитал” у ЦГ који се бави крипто фондовима, едукацијама о криптовалутама и изградњи инфраструктуре, као и пружања услуга чувања и управљања криптовалутама, сматра да се Министарство финансија није добро изјаснило.
,,Погрешно су се изјаснили из Министарства. То саопштење је дао неко ко није правник, и не зна за разлику између нелегалног и правно недефинисаног” каже Свркота.
Али, уколико је нелегално трговати криптовалутама зато што нема закона који то третира – питање је, како то функционише. Свркота истиче да се трговина одвија потуно нормално и да много људи тргује.
,,Ако је нелегално како онда постоје билборди Америчке амбасаде гдје награду за сајбер нападе нуде у криптовалутама”- казао је Српској РТВ Новак Свркота.
Доста фирми је већ отворено и само чекају да се закон донесе да би и званично почеле са радом, твдри Свркота подсјећајући да су већ почели са организовањем крипто конференција и онлине курсева за криптовалуте.
Свркота наглашава да је саопштење Министарсва финансија изазвало панику али поручује да трговина криптовалутама у Црној Гори није забрањена, нити постоје прописана правила нити казнене одредбе у случају да се њима тргује.
Подсјетимо да је Црна Гора је дуго била центар шверца цигарета и кокаина. Међутим, у последњих неколико година развила у центар трговине криптовалутама, посебно од када је ухапшен јужнокорејски краљ криптовалута До Квон. Од тада се прича о криптовалутама у Црној Гори актуелизовала. До Квонова компанија се терети за превару вриједну 40 милијарди долара повезаним са токенима ТераУСД и Луна, а у Црној Гори је осуђен због употребе лажних докумената.
До Квон је прошле године оптужен у Америци и Јужној Кореји и због пропасти два дигитална токена, што је изазвало потрес на тржишту криптовалута у мају 2022. године. Црна Гора нема склопљене уговоре о екстрадицији са Америком и Јужном Корејом.