Синоћ је пред бројном публиком, свечано отворен 10. јубилари Греен Монтенегро Интернатионал Филм Фест (ГМИФФ), на којем ће публика током три наредна дана моћи уживати у непоновљивом искуству отвореног биоскопа, испод врха Дурмитора, поред Црног језера, под звијезданим небом, у мирисној боровој шуми.
ГМИФФ је једини фестивал у држави који има дозволу Агенције за заштиту животне средине да активности одржава у Националним парковима Црне Горе, због свог одговорног односа према амбијенту у којем се налази, тј ниским карбонским отиском који оставља у природи.
Ове године продукција фестивала је по први пут у Црној Гори увела новитет који ће такође постати његов саставни дио, а то су бежичне слушалице, како би публика могла уживати у врхунској аудио-визуелној продукцији, уједно чувајући осјетљиви и драгоцјени биодиверзитет Националног парка Дурмитор, показујући на тај начин да је очување природне средине од буке, свјетлости и других облика загађења могуће.
Министарка културе и медија др Тамара Вујовић је на отварању фестивала истакла да ГМИФФ представља један од најпрепознатљивијих еколошких фестивала у Европи и свијету, као филмска манифестација на којој је до сада емитовано 600 документарних и играних филмова, те посађено преко хиљаду стабала. Вујовић је истакла да је Фестивал препознат као центар еколошког идентитета Црне Горе, враћајући у фокус током посљедње деценије, питања односа човјека према човјеку, према природним и урбаним ресурсима као заједничким добрима и наш однос према природи и климатским промјенама као кључном проблему савременог доба.
Министар екологије, одрживог развоја и развоја сјевера Дамјан Ћулафић је навео да имамо прилику да се управо на овом фестивалу кроз умјетност и филм, у овом прелијепом амбијенту Националног парка Дурмитор, суочимо са савременим еколошким проблемима кроз поруке које приказани филмови носе са собом, поруке које подсјећају на љепоту природе, изазове са којима се суочавамо у њеном очувању као и на оно кључно, могућим рјешењима којима смо никад ближи да их препознамо и реализујемо. Ћулафић је истакао да посвећеност организатора ГМИФФ-а представља свијетлу тачку у заједничким напорима да очувамо и унаприједимо наше природно окружење, те да овај пројекат подстиче на подсјећање да наша повезаност са природом није само одговорност, већ и привилегија.
Предсједник општине Жабљак, Радош Жугић је навео да континуитет Фестивала говори јасно о квалитету истог, односно о значају тема и акција које чине сам фестивал. Жабљаку је као малом граду, али еколошкој пријестоници наше државе, велика част што је домаћин једне овакве манифестације, која промовише здрав однос према животу кроз такмичења, умјетност, радне акције и сличне активности које доприносе подизању људске свијести у погледу очувања животне средине, истакао је Жугић.
Црногорска глумица и редовна професорица на ФДУ Дубравка Дракић свечано је отворила Фестивал истичући да има част и задовољство да се прије свега захвали свима креативним, вриједним и способним људима који су створили филмове у којима уживамо, затим организаторима ГМИФФ-а, који нас окупљате и који годинама истрајавају на идеји да мјесто сусрета буде управо Дурмитор, да би порука била гласнија, да се чује далеко и да до сљедећег августа вјерујемо у могућност да је „природа извор нашег здравља и инспирација наше слободе и културе“.
На овогодишњем издању фестивала публика ће имати прилику да погледа 40 филмских остварења, из 28 држава, у четири фестивалске категорије, међу којима ћемо имати прилику виђети чак пет филмова који ће имати своје свјетске премијере на ГМИФФ-у, у периоду од 2 – 4. августа.
Овогодишњи селектор фестивала у категоријама “Екологија” и “Екологија душе” је црногорски редитељ Гојко Беркуљан, док су селектори у категорији “Промо туристички филм” Даниел Павлић хрватски активиста, дизајнер и филмски радник, као и црногорски редитељ Андро Мартиновић, за категорију „Студентски филм“.
На свечаној церемонији поред Црног језера отварена је изложба фотографија “Живи живот као бистра ријека” аутора Васа Кнежевића, коју ће публика моћи виђети на улазу у фестивалски простор до завшетка фестивала. Директор Умјетничке галерије „Витомир Србљановић“ Александар Остојић је отворио изложбу, док је фестивал у сарадњи са аутором исте, поклонио пет фотографија Основној школи „Душан Обрадовић” са Жабљака.
Прије отварања фестивала одржан је округли сто у Кући Пекића у Шавнику на тему „ГМИФФ“ као културолошки и еколошки феномен у Црној Гори као и велика акцији чишћења обале Црног језера, у којој су учествовали Волонтери Црне Горе, те запослени у комапнијама Цоца Цола Црна Гора, Ерсте банка Црна Гора.
Публика је након свечане церемоније отварања имала прилику да погледа филм „Ватрени лисац“, из Руске Федерације, редитеља Димитрија Шпиленока, који се налази у такмичарском програму фестивала у категорији „Екологија”. Филм је настао 2023. године у продукцији Шпиленок филма, након пуне три године снимања и боравка у дивљинама Камчатке.
Након пројекције, уприличена је јединствена силент журка “Евергреен 300”, са слушалицама, од стране DJ Зоња и DJ Нине, уз пригодан коктел.