Слике сувог корита Ибра у близини границе Србије и Црне Горе узнемириле су јавност. Брзом акцијом Рибочуварске службе рибе и други живи свијет пребачни су у дио гдје има воде, каже за РТС шеф Рибочуварске службе у Краљеву Слободан Илић.
У Краљеву, кроз које у последњем дијелу протиче Ибар водостај је веома низак, корито је преполовљено у односу на неку нормалну ширину, али водостај је стабилан у последњих неколико дана.
Снимци пресушеног корита настали су на граници Србије са Црном Гором, гдје и извире Ибар на планини Хајли. Такође Ибар је пресушио и на појединим мјестима у Црној Гори гдје су се одмах окупили рибочувари, риболовци, грађани са обје стране границе и почели да спасавају рибе и друге водене животиње.
Нажалост, нема ни падавина које би ову ситуацију поправили. У црногорским медијима писало се да је Ибар пресушио због екстремне суше, али и због људског немара.
Чули су се и апели грађанима Рожаја да смање потрошњу воде јер се они снабдијевају водом управо из Ибра.
Слободан Илић, шеф Рибочуварске службе у Краљеву која газдује Ибром на тој територији каже за РТС да је вододстај стабилан а да је најтеже на граници са Црном Гором, у Шпиљанина, гдје је ријека пресушила у дужини од 800 метара до километра.
“Рибочувар на том подручју обавијестио је све колеге да се крене у акцију спасавања водног живог свијета”, навео је Илић.
Како је истакао, риба у том току је остала у тим мањим вировима и морало је да се крене одмах са спасавањем због ниског ниво кисеоника да та риба не би угинула.
“Брзом акцијом мјештана, риболоваца Рибочоварске службе кренули смо у спасавање рибе враћајући је у ток гдје има довољно воде”, рекао је Илић.
Напомиње да је стање рибљег фонда у Ибру, према мониторингу који се ради сваке треће године, стабилно.
Мештани у Горњем току Ибра свједоче да је оваквих ситуација било и у прошлости, али не тако често и не у посљедњих 20 година.