Коришћење ћирилице је из године у годину све мање, а ради очувања Вуковог писма министар културе Србије Никола Селаковић истакао је њену угроженост и могућност увођења двоазбучне тастатуре у јавном сектору.
Према процјенама лингвиста из Одбора за стандардизацију српског језика САНУ, употреба ћирилице у јавном простору Србије сведена је на свега 10 одсто.
– То је један од разлога што је прије тачно три године, дакле 15. септембра 2021. године, Народна скупштина Републике Србије, али и Народна скупштина Републике Српске у истовјетном тексту донијела Закон о употреби Српског језика у јавном простору, заштити и очувању ћириличног писма – рекао је Селаковић.
У закону се наводи да је ћирилица матично писмо српског језика и да је упориште националног идентитета.
Прелиставајући штампу у Јутарњем програму РТС-а Селаковић је констатовао да се само два дневна листа у Србији издају на српском језику.
– Потпуно вам јасно да постоји угроженост оног писма које је писменост увело у Србију. Када је вршена политика описмењавања, када су отваране прве школе и почеле да излазе прве књиге, оне су искључиво излазиле на ћирилићном писму – истакао је Селаковић.
Селаковић је најавио на Вуковом сабору у Лозници да ће Министарство културе предложити Влади Србије да сви директни и индиректни буџетски корисници имају обавезу да обезбиједе двоазбучне тастатуре.
– Када погледате тастатуре које се користе у Србији, оне нису чак ни латиничне. Оне нису на нашој латиници. Гдје је слово ћ, гдје је слово њ, гдје је слово љ, гдје је слово џ, ви то на тастатурама немате. То је нешто што је стандард у другим државама које имају своја писма – нагласио је Селаковић.
Селаковић је као циљ навео јавну употребу ћирилице, штитећи на тај начин српски језик.
Извор: РТС