Додаје да јавност не зна да се готово свакодневно дешавају вербални напади и малтретирања, насиље и пријетње које се упућују радницима у школама у Сарајеву.
Након овоседмичне трагичне пуцњаве у београдској основној школи упалили су се аларми у свим земљама региона, али очигледно недовољно и у Кантону Сарајево, упозорава Саудин Сивро, предсједник Синдиката основног образовања и одгоја КС.
“Питање је дана када ће се београдски сценариј пренијети и нешто слично десити у Сарајеву јер је очигледно да довољно јак одбрамбени механизам, не само у образовању већ опћенито у друштву, немамо, да би све пошасти модерног доба могли превенирати и спријечити да се десе”, казао је Сивро и додао да наше школе немају никаква рјешења, а систем не пружа никакву заштиту просвјетним радницима.
Додаје да јавност не зна да се готово свакодневно дешавају вербални напади и малтретирања, насиље и пријетње које се упућују радницима у школама у Сарајеву.
“Радници из страха шуте, директори због фотеља не говоре јавно, а Министарство за одгој и образовање Кантона Сарајево све зна и наравно, по обичају, не подузима адекватне активности из своје надлежности, народски речено не раде свој посао и школе су препуштене саме себи. Особе, најчешће родитељи ученика, који праве проблеме у школама по обичају не буду удаљене из школа и не буде им трајно забрањен приступ нити буду кажњене. А то све гледају дјеца у школама и онда је за очекивати београдски, амерички или неки други сценариј ту око нас, у нашој близини. Јер дјеца су заправо само дјеца и копирају оно што раде одрасли”, наводи Сивро.
Тврди да се због инертности Министарства за одгој и образовање Кантона Сарајево просвјетни радници осјећају изразито несигурно “што нам даје за право да и овај пут тражимо да просвјетни радници добију статус службеног лица”.
“Одгој је одавно постао мисаона именица у школама јер учитељи и наставници своју енергију, по налогу Министарства на чијем је челу министрица којој је морал флуидна категорија и Института у који се запошљавало телефоном, троше на инстант и квазиреформе, постајући писари, све мање учитељи, а некада су прије свега били одгајатељи и педагози па тек онда радници у образовању. Наше проблеме у школама неће искоријенити исходи учења и формативно оцјењивање, јавне набавке и тендери за детекторе метала, запошљавање социјалних радника и психолога у изборним годинама, ангажман наоружаних заштитарских служби, тражење најбољег система оцјењивања итд. док нам је образовни систем такав да имамо школу због оцјена, а не због знања”, истиче Сивро.
Сматра да је интердисциплинарни приступ свих актера у образовању приликом креирања законских рјешења и заједничко дјеловање у пракси, посебно против оних који се не понашају у складу са законом, као и усмјеравање енергије у школи и у породици првенствено према одгоју па тек онда према образовању, једини пут за побољшање стања у образовању и враћање повјерења просвјетних радника у систем и опћенито побољшање стања у друштву.
Наглашава да лош одгој код куће и тешка друштвена, политичка, социјална и економска реалност у земљи генерирају и производе проблеме на улици и у школи.
“А шта уопће очекивати од Министарства за одгој и образовање и Владе Кантона Сарајево када нису у стању да ријеше проблеме и спријече страховладу једног човјека, опће незакоње, блокаде и анархију која се због једне обичне директорске фотеље дешава у Јавној установи Основна школа “Анекс” Сарајево?! Нихад Ук, одлуке Ваше Владе се не проводе, шутите, не одговарате на дописе, ништа не подузимате и само се около као манекен фотографишете и зато сједите (1)! – поручује Сивро и додаје:
“(Министрице образовања) Наида Хота-Муминовић, Ви сте очигледно непоправљиви и тешко да ће у Вашем случају помоћи било који мобилни стручни тим, а умјесто да радите свој посао и да око себе окупљате све заинтересиране стране у систему како би сви заједно и тимски поправљали стање, подривате оне који Вам могу највише помоћи и истовремено не радите свој посао, зато и Ви сједите (1)! Све док нам риба смрди од главе и све док та глава не схвати шта је њен посао и док не почне да ради свој посао, бит ће нам како јесте, а вјероватно и горе.