Од почетка спровођења државне акције ,,Лимитиране цијене“, која има за циљ регулисање маржи на основне прехрамбене и хигијенске производе, Управа за инспекцијске послове открила је бројне неправилности. Како су казали током 89 извршених надзора, утврђено је 13 неправилности, док су трговцима издата 22 прекршајна налога у укупном износу од 60.000 еура. Ови подаци потврђују да поједини трговци и даље не поштују прописане мјере, упркос напорима инспекција да осигурају досљедну примјену одлуке, пише Побједа.
Од када је Влада 6. септембра увела нову акцију ,,Лимитиране цијене“, инспекцијске службе интензивно контролишу примјену прописаних мјера у трговинама широм земље. Циљ ове акције је ограничавање маржи на прехрамбене и хигијенске производе од посебног значаја за живот и здравље људи, с намјером да се ублажи раст цијена и осигура доступност основних производа грађанима.
Влада је одлуком о привременим мјерама за ограничавање цијена производа од посебног значаја за живот и здравље људи у трговинама на велико и мало ограничила марже за 66 прехрамбених и хигијенских производа.
На десет одсто у велепродаји и малопродаји ограничене су марже на домаћи сир, јогурт и млијеко од 2,8 одсто масти, павлаку, више врста меса, тјестенину, више сухомеснатих производа, конзерве рибе и паштете, џемове, пастрмку, више врста воћа и поврћа и смрзнутих производа, маслиново уље и друго. Трговци на дјечју козметику и кашице, на козметику за одрасле, детерџенте и поједина средства за чишћење обрачунавати маржу од десет одсто у велепродаји, односно 15 одсто у малопродаји.
Влада је наставила ограничавање маржи од пет одсто у велепродаји и седам одсто у малопродаји за брашно, шећер, сунцокретово уље и кухињску со.
Из Владе очекују да ће се акцијом снизити цијене више од 1.000 артикала, с обзиром на то да се мјера односи на артикле свих произвођача у одређеној групи. Ове мјере се као и претходне не односе на објекте којима је површина на државном нивоу мања од 600 квадрата.
Казна за непоштовање акције је за компаније од 5.000 до 10.000 еура, док се појединачне казне за одговорност крећу од 500 до 1.000 еура. Према Закону о прекршајима, инспектори могу да дају само минималну казну док су виши износи предвиђени само за судски поступак, односно ако неко затражи судско одлучивање о прекршајној одговорности.
Акција ,,Лимитиране цијене“ се у односу на ранију истоимен, разликује јер су сада на списку производа и воће, поврће, мало више врста меса и намирница за личну хигијену. Ова државна мјера је првобитно почела крајем марта и односила се на 38 производа и трајала је до 31. маја. Затим је продужена до краја јуна, али само за 16 производа домаће производње.
Влада о новом ограничењу маржи није консултовала Привредну комору, дио трговачких ланаца и удружења послодаваца.
Министар економског развоја Ник Ђељошај је на конференцији, на којој су мјере представљене, казао да је извјештај тржишне инспекције показао да су марже трговаца високе, те да након ограничења очекују и смањење цијена.
Цијене у августу су такође, по подацима Монстата, биле више 0,4 одсто него у јулу. У односу на исти мјесец прошле године, ниво цијена у августу био је виши за 2,2 одсто. Највећи утицај на мјесечни раст цијена имало је поврће, смјештај, телефонске услуге, одржавање и поправка возила, месо, ресторани, кафеи…
Влада својом одлуком не ограничава коначне малопродајне цијене, већ марже које су промјенљива категорија и ствар су договора између трговаца и њихових добављача. Маржа је по дефиницији разлика између набавне и продајне цијене, умањена за зависне трошкове – транспорт, складиштење…
Акција ,,Лимитиране цијене“ почела је 6. септембра и трајаће до посљедњег дана јануара наредне године.
Влада је раније поручила да све неправилности грађани могу пријавити позивом на бесплатан број 080 555 555 или кликом на линк у одјелјку ,,Пријава неправилности“.
извор: Побједа