
Тачно двије године је прошло од када је објављена афера “Пандора папири”, у којој је између осталог откривено да су сада бивши предсједник државе Мило Ђукановић и његов син Блажо Ђукановић скривали стварно власништво преко компликоване шеме офшор компанија и пет држава.
Недуго након објаве Мреже за афирмацију невладиног сектора (МАНС) извиђај поводом тог случаја покренуло је Специјално државно тужилаштво (СДТ), на чијем челу је тада био главни специјални тужилац Миливоје Катнић.
Ипак, ни Катнић – а ни његов насљедник Владимир Нововић до данас нису објавили да су ријешили аферу “Пандора папири” или бар дали неки увид у којој је фази извиђај.
О томе се ништа не зна, јер СДТ ћути.
– Афера “Пандора папири” није имала никакав епилог у Црној Гори упркос чињеници да су разоткривене доста важни подаци. Очигледно да није постојала спремност надлежних државних органа да се озбиљније позабаве том афером. Питање је да ли ће код нове тужилачке организације, у неком часу, сазнања из те афере доћи на дневни ред. За јавност и грађане било би врло драгоцјено, а и за имиџ државе у међународнм круговима, да се наши органи позабаве токовима новца и како су поједини постали милионери из ничега. Тим прије што се већ годинама указује да је добар дио народних пара завршио у приватним џеповима привилегованих”, казала је за портал ПРЕСС Инес Мрдовић, директорка Акције за социјалну правду (АСП).
Подсјећања ради, Мило и Блажо Ђукановић су 2012. године склопили тајне уговоре о управљању њиховом имовином скривајући се иза компликоване мреже повезаних компанија из Велике Британије, Швајцарске, Британских дјевичанских острва, Панаме и Гибралтара.
Син бившег Предсједника Црне Горе је искористио ту структуру да формира и двије скривене компаније са ћеркама фирмама у Лондону и Црној Гори.
До тих података дошао је Истраживачки центар МАНС-а кроз глобалну истрагу о оффсхоре пословима под називом “Пандора папири” (Пандора Паперс) коју је водио Међународни конзорцијум истраживачких новинара (ИЦИЈ) са партнерима из 117 земаља. До сада највећа база процурјелих података садржи скоро 12 милиона докумената из 14 офшор агенција.
Новинари истраживачи из МАНС-а и Мреже за истраживање организованог криминала и корупције – ЛУПА су накнадно открили да је преко фирме из Лондона било и новчаних трансакција у износу од око 132.500 еура.
фото:МАНС
извор: Пресс