
Амбасада Србије у Подгорици организовала је синоћ пријем поводом Дана државности Србије којем су, између осталих, присуствовали предсједник Скупштине Црне Горе Андрија Мандић, предсједник Демократске народне партије Милан Кнежевић као и бројни министри и посланици, црквени вјеродостојници, те представници политичког, друштвеног и културног живота Црне Горе.
Амбасадор Србије у Црној Гори Њ. Е. Небојша Родић приредио је пријем на Имању ,,Књаз“ у Подгорици на који званичници и гости дошли у великом броју.
,,Обиљежавамо овај празник свјесни тренутка у коме се налазимо и са колико пажње морамо да се сјећамо своје историје“, рекао је амбасадор Родић и додао да је Сретење за све нас начин да покажемо да смо уједињени и да сви заједно славимо један важан празник.
,,Радујем се што је Дан државности Србије-Сретење Госпоње дан када је почео устанак Срба после пет стотина година турског ропства што сер слило у један црквени и државни празник. Зато сам срећан што наша Амбасада овај празник организује на највишем новоу“- казао је амбасадор Србије у Црној Гори Њ. Е. Небојша Родић.
,,Утсаком 1804. године после вишевјековног ропства свијетло слободе обасјало је Србију. Србија је показала како треба да изгледа модерна држава деветнаестог вијека 1835. године. Био је то прерано сазрео плод за тадашњу Кнежевину Србију па и за тадашњу Европу. Демократско сјеме из француског, белгијског, америчког устава није се могло примити у условима још присутне борбе за независнос, за слободу, за демократију. Био је то, како кажу историчари, француски расад у турској шуми. Прочитаћу само два члана из тог Устава а имао их је укупно стотину четрдесет и два:
- Сваки Србин има право на избор начина свог живота уколико није на штету јавних интереса.
- Ни један државни службеник не смије посједовати приватну имовину нити занатску радњу под својим именом.
Ове правне мисли су и данас актуелне“- казао је Родић и додао да, када се каже српско јединство прије свега мисли на оно што срспки народ са собом носи а то су мир и жеља да се развијамо у миру и да у миру постигнемо све што је деценијама па и вијековима остало иза нас.
,,Правили смо, ширили, развијали и одржавали везе са свим сусједима, са браћом како то и приличи међу нама који живимо на шростору југоисточне Европе. Правимо мостове а они су симболи повезаности, сарадње и превазилажења препрека. Ови су слога, они су љубав. Мостови нису само физичке структуре већ и метафоре за људску тежњу ка повезивању не само простора већ и култура, народа и генерација“- поручио је амбасадор Родић.
Пријему је, између осталих, присуствовао и директор Српске Радио- телевизије у Подгорици Радосав Јокић са сарадницима.

На Сретење 1804. године Карађорђе је изабран за вођу Првог српског устанка и то је дан, када је према мишљењу многих историчара почела такозвана српска револуција са циљем ослобађања Србије од турске власти.
Сретењски устав 1835. године био је први модерни српски Устав. У њему су изражене потребе српског друштва, национална еманципација, разбијање феудалних установа и аутократске владавине. Тиме је власт подијељена на законодавну, извршну и судску што се и данас сматра стандардом демократије и уставности.