
Агенција за спречавање корупције (АСК) утврдила је да је бивши предсједник Црне Горе Мило Ђукановић прекршио Закон о спречавању корупције јер 2019. године није пријавио новчани износ од 16.741 еура.
Ово је први пут да је Ђукановић кажњен од оснивања АСК-а.
,,Утврђује се да је Ђукановић, као јавни функционер, прекршио члан 25 став 3 алинеја 2 Закона о спречавању корупције, јер Агенцији у току 2019. није доставио Извјештај о приходима ì мовини у случају промјене из Извјештаја које се односе на увећање имовине, у законом прописаном року, и тиме није пријавио новчани износ од 16.741 еура који је као увећање имовине био дужан да пријави”, наводи се у одлуци АСК-а.
Мрежа за афирмацију невладиног сектора (МАНС) иницирала је покретање поступка 2019. године. Међутим, тадашње руководство АСК-а одбило је захтјев као неоснован. Након тога, МАНС је поднио тужбу Управном суду, који је наложио АСК-у да отклони недостаке указане пресудом и спроводе поступак.
,,Поступајући по налозима из пресуде, Агенција је дана 16.12.2024. године, Милу Ђукановићу упутила позив да се изјасни на наводе из пријаве. Како се именовани није изјашњавао, односно како је немогуће било уручити наведени позив у складу са законским одредбама, Агенција је поновно упутила позив дана 10.01.2025. године. Именовани се на наведени позив изјаснио писаним путем дана 27.01.2025. године и у битном истакао да је пред Основним судом донесена пресуда у његову корист и тиме чињенично и правно потврдио његов став о непостојању дуга према ‘Атлас банци’ АД Подгорица, те се сада предмет налази у поступку по жалби тужених пред Вишим судом у Подгорици. Такође, истиче да је у другом судском поступку донешена пресуда у његову корист, због повреде права личности, П бр. 1408/19 од 08.03.2024. године. У битном је истакао да се не може радити ни о каквом прикривању имовине, јер је све ове чињенице више пута јавно износио у својим медијским обраћањима и иступима, као што је и наведено у акту Агенције”, пише у одлуци АСК-а.
Према њиховим ријечимам, новим законом који је на снагу ступио 12. јуна прошле године прописано је да се само сукоб интереса и пријаве звиждача могу ријешити по одредбама старог закона.
,,Увидом у изјашњење Мила Ђукановића као јавног функционера, а које је доставио Агенцији по захтјеву иницијативе НВО МАНС, у битном је утврђено да именовани није спорио да је његов син Б. Ђ. измирио новчани износ од 16.741,24 еура по основу дуга који је посједовао у АД ‘Атлас банци’ у Подгорици. Именовани је у писаном изјашњењу навео да је покренуо грађански судски поступак тужбом, са циљем утврђивања основаности дуга, који је у процедури пред Основним судом у Подгорици, а чији исход очекује, како би се даље однио према предметним обавезама. Имајући у виду све изнијето, као и наводе из пресуде Управног суда, по којој пресуди суда се јасно наводи да: ‘То што јавни функционер је предао суду тужбу против тужених ‘Атлас банке’ АД Подгорица и других, ради утврђења дуга, а која тужба се не налази у списима предмета, не представља претходно питање и налаже Агенцији да отклони недостатке на које је указано овом и претходном пресудом Управног суда, те да донесе ново, законито рјешење'”, стоји у одлуци.
АСК је цијенио, како наводе, и дио навода Ђукановића из писаног изјашњења од 27.01.2025. године. Међутим, оцијенили су да ти наводи нијесу од утицаја на другачије одлучивање у овој управној ствари.
,,Сходно свему наведеном, Извјештаји морају осликавати и приказивати реално стање прихода и имовине, посебно код прихода који су већи од 1.000 еура и имајући у виду да је Закон о спречавању корупције (‘Сл. лист ЦГ’ бр. 54/24) јасно прописао да се формални пропусти у пријављивању имовине и прихода који се крећу у опсегу до 1.000 еура могу пријавити посебном допуном или измјеном Извјештаја, док ће се разлике у пријављеним и стеченим вриједностима имовине и прихода веће вриједности од 1.000 еура сматрати учињеном повредом Закона, односно као исказивање нетачних и непотпуних података, на основу чега је одлучено као у диспозитиву одлуке”, закључује АСК.