Породице особа са инвалидитетом суочавају се са специфичним изазовима у једном широком спектру од здравствених и социјалних, преко финансијских и правних, па све до оних личних емоционалних, а притом још увијек немају ни приближно адекватну институционалну и друштвену подршку, оцијенила је предсједница Градског парламента др Јелена Боровинић Бојовић на панел дискусији на тему „Породични живот особа с инвалидитетом”, коју је Секретаријат за социјално старање организовао поводом Свјетског дана породице.
„Наша је одговорност као заједнице да осигурамо да ове породице добију сву подршку која им је потребна у суочавању са тим изазовима. Морамо радити на стварању инклузивног и приступачног окружења у којем особе са инвалидитетом могу да живе испуњене животе заједно са својим најмилијима. Једна заједница је јака онолико колико су јаки њени најосјетљивији чланови. Зато њихово оснаживање и потпуна друштвена инклузија није само питање хуманости и емпатије, већ и директан интерес свих нас“, рекла је Боровинић Бојовић.
Она је подсјетила да се Црна Гора као потписница Конвенције Уједињених нација о правима особа са инвалидитетом обавезала да предузима мјере и активности у правцу елиминисања њихове дискриминације у свим сферама живота, па и када је ријеч о породичном животу.
„Као и у свему осталом, тако је и у овој области основа свега подизање свијести појединаца и друштва – у овом случају, дакле, свијести о правима и потребама особа са инвалидитетом и њихвих породица. Панел дискусије као што је ова, одличан су корак у том правцу, с тим да овакви разговори не смију да остану спорадични и пригодни, већ би морали да се организују у континуитету. Када говоримо о ономе што Главни град може да понуди у смислу пружања подршке вјерујем да су значајни савјетодавни капацитети наше Куће здравља, али и остале услуге из спектра онога што је надлежност Секретаријата за социјално старање“, саопштила је она.
Предсједница Скупштине позвала је градске службе да што квалитетније одговоре на потребе особа са инвалидитетом и њихових породица, с обзиром на ресурсе с којима као друштво располажемо.
„На крају бих упутила један апел свим Подгоричанима и Подгоричанкама да као родбина, пријатељи или комшије, када год смо у могућности ђелујемо на начин који ће допринијети јачању и оснаживању особа са инвалидитетом и њихових породица. Јер ови појединци и породице готово без изузетка, својом одлучношћу, храброшћу и животном радошћу којом одишу упркос свим тешкоћама, истинска су инспирација свима нама“, поручила је она.
На панелу су говорили и др Ида Колиновић, ВД секретарке за социјално старање, Амела Ораховац, ВД генералне директорице Директората за развој услуга, наџор над стручним радом и другостепени управни поступак у области социјалне и ђечје заштите у Министарству рада и социјалног старања, Марина Вујачић, извршна директорица Удружења младих са хендикепом Црне Горе, Горан Мацановић, извршни директор Савеза слијепих Црне Горе, Лидија Радановић Вујковић, активистикиња за права особа с инвалидитетом.