Није логично, није природно и зато није ни допустиво да се сјевер наше државе, уз сво богатство ресурса којим располаже, суочава са бројним економским и социјалним проблемима попут недостатка инвестиција, лоше инфраструктуре или миграције становништва, поручила је Јелена Боровинић Бојовић, предсједница Скупштине Главног града и предсједница Скупштине Заједнице општина Црне Горе на округлом столу „Изазови и перспективе регионалног развоја у Црној Гори: Како до одрживог и уравнотеженог развоја“, који се одржава у Општини Петњица.
“Љепота и богатство природних ресурса наше државе у цјелини нешто је чега смо сви свјесни и о чему често разговарамо, али што, нажалост, до сада нисмо успијевали да валоризујемо, или бар не на прави начин. Рећи ћу вам да сам и данас, у вожњи ка Петњици, као и много пута раније када сам долазила у ове крајеве, била изнова задивљена љепотом природе и пејзажа којима смо пролазили. И више од тога, овај крај је једнако богат и културним наслеђем, и гостољубивим људима, и као такав заиста представља драгуљ у срцу Црне Горе. Управо зато сам, схватајући веома озбиљно своју улогу предсједнице Скупштине Заједнице општина Црне Горе, и предложила да се нађемо овдје и да сви заједно, са локалног и државног нивоа, уз подршку искустава које ће подијелити наши гости из региона, покушамо да кренемо у правцу дефинисања конкретних корака које можемо предузети како бисмо валоризовали потенцијале којима наш Сјевер обилује”, рекла је Боровинић Бојовић.
Она је, како је саопштено из Скупштине Главног града, изразила увјерење да је интегрисани и свеобухватни приступ овом изазову, који подразумијева синергијски рад свих нивоа управе у оквиру њихових надлежности, једини прави пут који ће довести до циља.
“Оно што је услов свих услова су свакако боље саобраћајне везе. О томе колико су оне важне, најбоље свједочи то колико је само један тунел који је недавно пуштен у пробни рад учинио за бољу доступност овог краја како његовим становницима, тако и људима који се баве бизнисом и туристима. Знам неке моје суграђане који никада прије нису посјетили овај крај, а од када је омогућен саобраћај тунелом већ два пута су боравили овдје. Мислим да то много говори”, поручила је она.
Боровинић Бојовић је оцијенила да нам је потребна политика диверзитета и децентрализације, укључујући и децентрализацију инвестирања, коришћења локалних људских и природних ресурса, као и промовисање економске разноврсности.
“Све ово је могуће уз снажну подршку државе која, сигурна сам, неће изостати. Ни подршка развијенијих општина оним мање развијеним не смије да изостане. Вјерујем да код нас у Главном граду, који сигурно има највише да понуди, постоји спремност за проналажење модалитета за сарадњу у том смислу. Такође, ту је неизоставна и драгоцјена логистичка подршка Заједнице општина као националне асоцијације локалних самоуправа”, навела је она.
Према њеним ријечима, посебан акценат треба ставити на одрживост развоја, односно на очување природе и културне баштине.
Уз сво богатство које Сјевер посједује, како је истакла, посебно драгоцјена је помоћ бројне дијаспоре из овог дијела Црне Горе.
На округлом столу говорили су домаћини – Мехмед Адровић, предсједник СО Петњица, и Самир Аговић, предсједник Општине Петњица, генерална секретарка Заједнице општина Мишела Манојловић и предсједник Општине Бијело Поље Петар Смоловић.
Планирано је и учешће амбасадора Хртватске Веселка Грубишића, представника Амбасаде Словеније Борута Валенчића, представника Министарства пољопривреде, шумарства и водопривреде Ранка Богавца, представнице Министарства туризма, екологије, одрживог развоја и развоја Сјевера Оливере Благојевић, Адиса Личине из Општине Петњица и Миљана Шестовића, представника Привредне коморе Црне Горе.