
,,Одлука судије Основног суда у Подгорици да одбаци тужбу бивше суткиње Уставног суда Драгане Ђурановић била је очекивана” казала је за РТЦГ предсједница Уставног одбора и функционерка Нове српске демократије (НСД) Јелена Божовић. Додала је да остаје да се види хоће ли Ђурановић у наредном периоду успјети да утврди који суд је надлежан за њену тужбу.
Божовић истиче да Уставни одбор, на чијем је челу, није прекршио Устав јер није донио одлуку о престанку функције судије Ђурановић, већ је само констатовао чињеницу да је суткиња стекла услове за пензију.
,,Поједине судије Уставног суда прекршиле су Устав и закон на начин што су гласале против да се Уставном одбору благовремено упути обавјештење када стичу услови за пензију. Уставни одбор није прекршио Устав, није донио одлуку о престанку функције судије Ђурановић, већ је само констатовао чињеницу да је суткиња стекла услове за пензију. Ђурановић се већ обратила скупштинском одбору за накнаду по основу престанка функције, чиме је заправо прихватила закључке Уставног одбора”, казала је Божовић.
Подсјетила је и да се заштитница имовинско-правних интереса Црне Горе изјаснила да нема услова да бивша суткиња буде враћена на посао. Сада је, додаје Божовић, Основни суд одбацио њену тужбу са предлогом за одређивање привремене мјере, јер није надлежан.
,,Било је за очекивати да судија Уставног суда познаје надлежност судова. Видјећемо хоће ли дојучерашња суткиња Уставног суда Ђурановић, у наредном периоду, успјети да утврди који суд је надлежан за њену тужбу”, закључује наша саговорница.
Ђурановић је тада у тужби навела и да се Скупштини ,,изузетно журило’’ да јој констатује престанак функције прије него што је напунила 65 година живота, ,,макар за један дан’’. Ђурановић је 65 година напунила 18. децембра.
Због овог случаја, опозиција је крајем прошле године блокирала рад Парламента и тражила да се поништи закључак Уставног одбора, тврдећи да је Устав погажен због тога што је Скупштина, без обавезног обавјештења Уставног суда, одлучила да констатује престанак судијске функције Ђурановић. Они су спречавали одржавање сједница Скупштине на чијем дневном реду је био предлог буџета за ову годину, али је он усвојен на ванредном засједању 7. фебруара, без присуства опозиционих посланика јер им је предсједник Скупштине Мандић изрекао мјеру удаљења из пленарне сале од 15 дана.
Након одлуке суда огласио се и премијер Милојко Спајић, позивајући опозицију да се врати у парламент.
Он је на мрежи X казао да је Основни суд одбацио тужбу у случају суткиње Драгане Ђурановић, те да је Агенција за спречавање корупције (АСК) утврдила да је судија Будимир Шћепановић у конфликту интереса јер је одлучивао о условима за престанак сопственог судијског мандата.
,,Сада је све јасно! Позивамо опозицију да се врати у Парламент и да заједно усвајамо законе потребне за ЕУ!”, казао је јуче Спајић.
У Скупштини, односно Уставном одбору, у току је процедура за избор насљедника на позицији Ђурановић и Гогића, док је предсједник Јаков Милатовић расписао оглас за насљедника на функцији Шћепановића.
Основни суд у Подгорици првостепеним рјешењем огласио се апсолутно ненадлежним за поступање у предмету тужиље Драгане Ђурановић, бивше суткиње Уставног суда, против тужене Државе Црне Горе – Скупштине Црне Горе, ради поништавањаа одлуке, па су укинуте све спроведене радње, а тужба са предлогом за одређивање привремене мјере је одбачена.
У образложењу наведеног рјешења, из Основног суда су навели да су претходно испитали тужбу са предлогом за одређивање привремене мјере, те да је превасходно цијенио околности од којих зависи стварна надлежност суда за поступање у овој правној ствари установљена Законом о судовима.
Извор: РТЦГ