Председница Скупштине Србије Ана Брнабић рекла је за РТС да је ове године наступ делегације Србије, предвођене предсједником Александром Вучићем у УН – другачији и да је разлика очигледна у односу на претходне године – био је праћен низом састанака, протоколарних састанка, учешћа на различитим церемонијама, где је Србија била позивана.
Српска делегација предвођена председником Србије Александром Вучићем завршава вишедневне активности, састанке и разговоре у Америци.
Говорећи и важности говора председника Србије у УН, председница Скупштине Ана Брнабић је рекла да су те поруке важне због очувања и борбе за територијални интегритет Србије, за обајшњавање када је свет почео да срља у хаос. То је, како каже, кренуло 1999. године агресијом НАТО-а на Србију.
Брнабићева додаје да је 2008. године то продубљено када су државе пожуриле да прихвате такозвано независно Косово.
,,Оно што је важно да нагласим је да сам као председник Валде била у УН и интересовала сам се за политику од 2000. и 2002. године – да је разлика очигледна ове године у наступу Србије у УН”, подвукла је Брнабићева.
Каже да се ситуација променила у односу на претходне деценије. Били смо земља која оде тамо, одржи говор који је за домаћу публику, врати се кући и ником ништа, то је лепо за вас и вашу породицу”, навела је Брнабићева.
Према њеним речима, ове године је наступ другачији, био је праћен низом састанака, протоколарних састанка, учешћа на различитим церемонијама.
,,Низом састанака који се тичу економије, представљања Експа, подршке на организацији глобалног самита о вештачкој интелигенцији”, додала је она.
Одговарајући на питање куда иде дијалог Београда и Приштине, Брнабићева каже да не постоји дијалог у овом тренутку.
“Оно што је ново је очигледан различит став, критички став најјоданијих приштинских савезника према Приштини од онога што смо видели пре”, каже Брнабићева.
Подвукла је став специјалног иазласника Немачке за Западни Балкан Мануела Сарацина, који је рекао да ако Курти не промени став и не укине мере забране за прелаз српске робе, Приштина може бити искључена из Цефте.
,,Делим фрустрацију нашег народа да то није довољно. Курти хвата последњи вагон политичког затишја. Формиран је ЕП, ЕК треба да се формоира, али ни ЕП не ради у пуном капацитету. Чекају нас избори у САД у новембру и он то користи и жели да изазове оружани конфликт, да испоровоцира српски наорд на КиМ”, навела је Брнабићева.
Према њеним речима, Курти користи тај моменат, сада је јасно шта покушава да уради.
,,Након формирања свих европских институција можемо да очекујемо, ако успемо да одржимо мир, да одолимо свим провокацијама – другачији однос према Приштини”, навела је Ана Брнабић.