На данашњој сједници скупштинског Законодавног одбора, посланик ПЕС-а Василије Чарапић образложио је амандман на Предлог закона о државној имовини, који између осталог, предвиђа опцију инвеститору да у случају престанка “економских операција” изађе и поссо да некоме другом. Предсједавајући Законодавним одбором Драган Бојовић казао је да је усвојен амандман на пименути Закон.
,,Предложенима амадманима, поред установљеног изузетка када је у питању градња хотелског туристчког комплекса на државном земљишту, а овај изузетак се односи на постављање могућности давања сагласности закупцу на отуђење објекта који је изградио на закупљеном земљишту у складу са планском документацијом и уговором, ми сада предвиђамо овим амадманом могућност да се отуђи објекат који је изградио на земљишту, а које је дато одлуком Скупштине у закупу до 90 година. Дакле, само за крупне инвестиције уводимо опцију да, рецимо, инвеситор има могућност дивестирања у тренутку када жели да настави економске операције у том неком објекту, да га он прода некоме другом ко ће те операције да настави”, казао је предлагач амандмана Василије Чарапић.
Подцртава да власништво над земљиштем које је дато у закуп остаје Црној Гори.
Министар енергетике Саша Мујовић казао је да се допуна тиче усклађивања овог, са Законом о коришћењу енергије из обновљивих извора.
,,Закон о конецисјама дефинише давање концесија генерално, а у оквиру овог закона имамо подстицајну мјеру која се односи на мале хидроелектране снаге испод 10 мегавата”, истакао је, између осталог, Мујовић.
Одбор је усвојио предлог закона.
Говорећи о Предлогу закона о коришћењу енергије из обновљивих извора министар енергетике Саша Мујовић каже да је то напредан закон на којем су интезивно радили.
,,Прво и основно, кроз овај закон желимо да створимо једну плодну атмосферу, један добар амбијент да што брже, на одржив начин, достигнемо националне циљеве у смислу смањења емисије ЦО2 и повећање удјела обновљивих извора у укупној финалној потрошњи. Друго, желимо да смањимо употребу фосилних горива. Ми смо по дефиницију, односно према Уставу, земља еколошка и онда је потпуно у реду, ја мислим, и врло смислено да ниво фосилних горива све више и више смањено. Желимо постићи што мању увозну зависност, сваке године из овог буџета одлива се огромна количина новца за набавку фосилних горива. Сљедећа ставка што желимо постићи јесте диверсификација извора”, казао је Мујовић.
Прихваћен је и Предлог закона о коришћењу енергије из обновљивих извора.
Министар унутрашњих послова Данило Шарановић казао је да Предлогом закона о измјенама и допунама Закона о унутрашњим пословима желе нагласити хитну потребу за повећајање броја полицијских службеника, услове за остваривање права на пензију полицијских службеника, те потребу за ефикасним поступком за очување интегритета Министарства унутрашњих послова.
“Ти људи предуго, надљудским напорима се труде да очувају јавни ред, мир и беузбједност свих грађана. Међутим они су некад принуђени да крше Закон о раду, уз нашу прећутну сагласност, на начин што током мјесеца имају и до три пута више прековремених него што је дозвољено”, истакао је Шарановић и нагласио да ће то довести до премора кадра.
На дневном реду је девет тачака и то:
1. Предлог закона о допуни Закона о концесијама;
2. Предлог закона о коришћењу енергије из обновљивих извора;
3. Предлог закона о измјенама и допуни Закона о енергетици;
4. Предлог закона о измјенама и допунама Закона о унутрашњим пословима;
5. Предлог одлуке о измјени Пословника Скупштине Црне Горе;
6. Предлог закона о измјени и допуни Закона о енергетици, који су поднијели посланици Василије Чарапић и Угљеша Урошевић;
7. Предлог закона о допуни Закона о јавним набавкама;
8. Предлог закона о Развојној банци Црне Горе;
9. Предлог закона о измјенама и допунама Општег закона о образовању и васпитању.