У Мојковцу је по први пут одржана манифестација ,,Дани Немањића” која је оживјела средњи вијек и средњовековну земљу која је битисала на овим просторима.
Уједно, пред бројним званицама у Шушковини је приказано је најбоље идејно решење рјешења (ИР) архитектонске реинтерпретације старог утврђења и рударског насеља Брскова.
Предсједник општине Мојковац, Веско Делић, казао је да ће реализација овог милионског пројекта значити не само за Мојковац већ и за читаву Црну Гору.
,,Овај пројекат побољшаће и обогатити туристичку понуду Мојковца али и Црне Горе. Планирана је изградња трга тадашњег Брскова, двије цркве – православне и католичке, као и богат садржај који ће оживјети дух некадашњих Брсковљана”, рекао је Делић.
Према његовим ријечима овај пројекат је важан не само у туристичком погледу, већ и у културном и историјском.
,,Кроз реализацију пројекта утврдићемо историјско наслеђе династије Немањића и све оно што су урадили за српски народ на овим просторима”, нагласио је Делић.
Предсједник Скупштине општине Мојковац, Марко Јанкетић казао је, да је циљ локалне управе да се реинтерпретира и оживи средњовјековни краљевски град Брсково, који је био један од најразвијенијих градова државе Немањића у 13.вијеку привредни центар и рударски град у коме се ковао сребрни новац краља Уроша и његових синова налик млетачким грошевима поменут у ремек дјелу свјетске књижевности Дантеовој Божанственој комедији.
У циљу реализације овог пројекта општина Мојковац одредила је предметну локацију управо на овом мјесту. Седмочлана комисија која је састављена од стручњака из области архитектуре,археологије и историје расписала је међународни конкурс за идејно рјешење који је трајао нешто више од два мјесеца. На конкурсу је достављено дванаест радова, док су одлуком жирија додијељена друга и трећа награда и извршен један откуп. Одлуком седмочланог жирија рад Ане Виријевић из Србије оставио је најближи утисак ономе чему је конкурс за идејно рјешење реплике Брскова тежио. Најбоље оцијењени рад архитектице Виријевић имате прилику да погледате на изложбеним паноима. Подсјетићу вас да до скора нисмо знали ни како је краљевски град изгледао,али захваљујући археолошким и историјским истраживањима успјели смо да реконструишемо то вријеме и урадимо макету града Брскова, на основу које је и овај рад у најзначајнијој мјери базиран, што је и тражено конкурсним задатком. Културно-туристички комплекс биће изграђен на новој локацији која се простире на 36000 метара квадратних, док је простор под објектима 13000 метара квадратних са распоредом објеката прилагођен у смислу димензија и функционалности,као и новој намјени у сврху туризма”, објаснио је Јанкетић.
У склопу манифестације Дани Немањића за све посјетиоце организована је ,,средњовјековна бајка”. Наиме, удружење за очување старих вјештина и заната ,,Бели орлови” показали су како се некада ковао новац, оружје, како су се то борили мачевима, израђивали посуђе и накит.
.