
Двадесет пет година је прошло од нестанка двојице новинара, Ранка Перенића и Ђуре Славуја у близини Велике Хоче. На месту гдје су последњи пут виђени традиционално су се и овог 21. августа окупили новинари српских редакција и чланови Удружења новинара Србије.
Перенић и Славуј су нестали на новинарком задатку, а на мјесту гдје су последњи пут виђени девет пута је постављено спомен обиљежје са кога је и данас поручено да их породица и колеге и даље траже.
Дарко Димитријевић, уредник Радија Гораждевац казао је за Српску РТВ да је нерасвијетљена судбина Перенића и Славуја само један у низу злочина о којима се не зна истина после четврт вијека. Нестали су на путу између Велике Хоче и Зочишта, гдје се сваке године окупљају колеге новинари подсјећајући читаву јавност да их ми још увијек тражимо, да нисмо одустали од расвјетљавања њихове али ни судбине многих других колега који су нестали током ратних сукоба, као ни од расвјетљавања злочина везаних за колеге за које се сигурношћу зна да су убијени.
Представници УНС-а се сваке године окупљају на том мјесту захтијевајући да се злочин над новинарима расвијетле, о чему је детаљно, вишегодишње, истраживање спровела колегиница Јелена Петковић. Европска федерација новинара усвојила је резолуцију којом се захтијева формирање комисије која би се бавила расветљавањем злочина над новинарима у Загребу 2021. У резолуцији коју је усвојила скупштина тражи се неодложно формирање комисије за истрагу о убиствима и киднаповањима новинара на Косову и Метохији од 1998.-2005. године и то на предлог Удружења новинара Србије. У резолуцији се истиче да више од двије деценије нико није одговарао за деветнаест, од укупно двадесет, убистава и киднаповања српских и албанских новинара и медијских радника. Моје мишљење је да приштинске власти, и поред усвајања ове резолуције, нису учиниле ништа да се комисија формира, нити направиле било какав корак да се учини нешто на расвјетљивању судбине убијених и несталих новинара, али и свих оних који су имали сличну судбину”- казао је Српској РТВ Дарко Димитријевић некадашњи предсједник УНС-овог огранка на Косову.
Предсједник Удружења новинара Србије Живојин Ракочевић подсјетио је данас испред спомен обиљежја несталим новинарима у Велико Хочи да је на Косову прије, током и после ратних сукоба нестало или убијено седамнаест новинара, седморо Срба, седморо Албанаца и троје странаца.
,,Али ова професија, на првом мјесту, истина је показала да се не може ућуткати, јер 25 година понаваљамо ,,Тражимо их“. Двадесет пет година је празнина, бол, осјећај остављености и беспомоћности говори да тако не може и да овај систем који очигледно влада мора некад да положи рачуне“-казао је Живојин Ракочевић.
Шеф мисије ОЕБС-а Мајкл Девенпорт је заједно са новинарима и члановима породице обиљежио годишњицу нестанка Ранка Перенића и Ђуре Славуја. Он је подсетио да су новинари Ђуро Славуј и Ранко Перенић нестали док су били на задатку.
,,Окончавање некажнавања таквих кривичних дјела захтијева ефикасне и непристрасне истраге како би се сви одговорни извели пред лице правде“- казао је Девенпорт.