,,Политичка ситуација у Црној Гори је стабилна. Видјели смо јуче да постоје турбулентни периоди, турбулентни дани, али све то чини живот демократије у Црној Гори”, оцијенио је посланик Нове српске демократије (НСД) Велимир Ђоковић на Тв Адриа, Додао је зао да је парламентарна већина, а самим тим и Влада, веома стабилна и на добром путу.
,,Јуче смо видјели перформанс са неким димним бомбама, касније и прекидањем сједнице. Али и Одбор и сједница су успјешно завршени”, рекао је Ђоковић и додао да су потом, у пленарној сали, све то и верификовали. Оцијенио је да је власт способна да одговори овом тренутку, те да се то показује у свакодневном раду и рјешавању проблема, али и визији партламентарне већине и Владе.
,,Само ако се погледа посљедњих пола године, а и у цијели мандат овог сазива, показује се да је Парламент дао изузетне резултате”, рекао је Ђоковић и истакао да је често и опозиција давала конструктиван допринос томе.
Тако је, казао је, доста закона донијето уз највећи могући степен сагласја.
,,Свакако, у томе има значајну улогу политичко искуство и животно знање предсједника Скупштине, Андрија Мандића“, додао је.
Парламентарних избора, увјерен је, неће бити до краја мандата овог сазива Скупштине.
,,Од ванредних избора нема ништа, Црна Гора није ни у каквој кризи, ни политичкој, ни економској”, навео је Ђоковић, предложивши опозицији да се стрпљиво и вриједно спремају за наредне.
А да ли ће се формирати власту Подгорици – то ћемо, сматра он, сазнати ,,оних дана када буду крајњи рокови”.
,,У сваком случају, коалиција За будућност Подгорице и НСД су свакако дале снажан импулс и послале учесницима избора поруку да су расположене за разговор, да је наша рука пружена свима са којима можемо сарађивати и да се морају поштовати демократски принципи и да се мора преговарати без икаквог условљавања”, закључио је Ђоковић.
Спаић: Опозиција говори о пучу који је сама покушала да изведе
,,Опозиција на сва звона говори о пучу, државном удару и креирању блокаде институција, а управо то они покушавају да изведу користећи сваки, било легитиман или мање легитиман начин”, казао је за Тв Адриа члан Нове српске демократије Милош Спаић.
,,Такво њихово понашање, које ево полако добија и агресивне моменте, не шаље лијепу слику о Црној Гори у свијет, али је срећа у томе да наши међународни партнери виде какви су то људи, а гледајући резултате изборних процеса у последње вријеме народ Црне Горе им је јасно поручио шта мисли о њиховој ретроградној политици”, рекао је Спаић.
Каже да је парламентарни живот Црне Горе доживио да опозиција на челу са ДПС-ом на Уставном одбору Скупштине баца сузавац јер “не могу прихватити да више нису власт и да се Устав и закони Црне Горе морају поштовати те да им садашња парламентарна већина неће дозволити разноразне малверзације као што су то некада чинили”.
,,Колико је ниско пао поменути политички субјект говори њихово непрофесионално и непристојно понашање у цјелокупном трајању сједнице поменутог одбора. Почевши од тога да су најгласнији у тумачењу права били представници ДПС-а који уопште нису правници, преко лупања о столове и добацивања, па до поменутог сузавца и то све на одбору на чијем је челу једна дама и гђе је било осим предсједавајуће још припадница њежнијег пола. Ово понашање долази од оних који се бусају у прса да баштине некакве европске вриједности, а у реалности само огољавају оно што и јесу, дио политичке прошлости Црне Горе, гђе ће и остати све док из темеља не промјене идеологију а ево и понашање”, рекао је Спаић.
Црна Гора је, кае, допало се то некоме или не парламентарна република, са три гране власти, законодавном, извршном и судском.
,,Све три гране су независне једна од друге, али исто тако имају контролну улогу оне друге тако да ни у ком случају не би дошло до надмоћи било које од њих. Спорни догађај са одбора настао је тако што троје судија Уставног суда који су били дужни да у складу са Уставом и Законом о уставном суду шест мјесеци раније обавјести Скупштину о стицању права на пензију, то нису урадили својом одлуком која је донешена на сједници суда у Јуну мјесецу. На овај начин троје спорних судија Уставног суда дали су себи за право да одлучују када би требало да иду у пензију што значи да су покушали изаћи из оквира својих овлашћења јер када стекну услове за одлазак у пензију, у складу са Законом о пензијско-инвалидском осигурању истим функција престаје по сили Устава, односно закона па је у складу са тим реаговао Уставни одбор Скупштине, како би се спријечила злоупотреба овлашћења”, закључио је Спаић.
Извор: Тв Адриа