Пословна година за нама ће бити позитивна, казао је у емисији „Перспектива“ на Телевизији Никшић Милутин Ђукановић, предсједник Одбора директора Електропривреде Црне Горе (ЕПЦГ).
Он је истакао да не воли више да понавља да у Црној Гори од изградње Термоелектране Пљевља 1982. године није направљен ниједан објекат који је градила Електропривреда или који је у њеном власништву, све до 2022. године када су они почели своје пројекте да реализују.
„Директор Рудника угља је јуче казао да ћемо имати значајно позитиван резултат. ЦЕДИС ће такође бити позитиван. Очекујемо и да Солар градња ове године буде позитивна и то би нам било на понос. Она већ финансира саму себе и то ће бити најбољи одговор за двије и по године. Од фирме која је кренула од нуле имаћемо фирму која запошљава 500 радника. Жељезара неће бити позитивна на 31. децембар, али сам убијеђен да ћемо први пут послије не знам колико година имати позитиван четврти квартал у Жељезари. То је већ доказ да би већ идућу годину и Жељезара требала да буде позитивна“, навео је Ђукановић.
Говорећи о ситуацији у електро-енергетском систему Ђукановић је казао да се од средине октобра, новембар и децембар не ослањају на увоз али су имали веома тешке мјесеце мај, јун, јул, август и септембар, односно пет мјесеци када су имали дефиците електричне енергије.
„Заиста се боримо, али Црна Гора није на вријеме кренула у зелено енергетску транзицију. Производња електричне енергије из угља је сваким даном све скупља и скупља. Постоје разне таксе, па цијена угља, одржавање. Ти намети на производњу електричног угља ће сваким даном бити све већи и већи. Емисија ЦО2 по тони данас се плаћа до 24 еура, али кад уђемо у Европску унију то је 80. И треба пуно да се ради. Покушаћемо да испегламо све проблеме који су наслијеђени објективно и то није оправдање јер имамо резултате, али смо један страховито рањив систем. Свјесни смо да ће идуће године доћи до застоја Термоелектране. Мора да се уради еколошка реконструкција, морају да се испоштују одређени стандарди енергетске заједнице“, истакао је Ђукановић додајући да ће због дефицита морати наредне године да се купи електрична енергија у вриједности од 70 милиона еура.
Ђукановић истиче да ће еколошка реконструкција Термоелектрана Пљевља трајати осам мјесеци и биће тешко превазићи проблеме током тог периода.
„Потрудићемо се да превазиђемо проблеме и да обезбиједимо стабилност напајања електричном енергијом. Остајемо без произвођача 40 одсто електричне енергије. Љети смо од извоза имали једино ту Термоелектрану и сјећате се 2022. да смо ту годину прегурали, али није то на срећу. Одлука са којом се поноси одбор директора, а стратешка је одлука била крајем 2021., када смо одлучили да пређемо на тржишни начин пословања са Комбинатом алуминијума. Да смо имали Комбинат алуминијума у 2022. години као потрошача са тим привилегованим цијенама то би тешко издржао енергетски сектор“, истиче Ђукановић додајући да са поносом данас истичу да су спријечили губитак од 200 милиона еура у 2022. години, наводећи да је заједно са 2023. годином спријечен губитак од 300 милиона еура.
У емисији је истакнуто да је било планирано да се одложи реконструкција Термоелектране Пљевља за 2026. годину, али до тога није дошло.
„Имали смо проблема са залихом угља. Ја сам заговарао ту опцију. Заговарао сам да снажно искористимо 2025. годину. Да купимо батеријске системе. Батерије су будућност. Батерије значе да би електрична енергија кад сунце грије могла да иде у мрежу, а може да иде и у батерије, а онда из батерије увече кад сунца нема“, додао је Ђукановић говорећи о значају планираних батерија и неодлагању реконструкције.
Ђукановић је казао да за сада нема повећања цијене електричне енергије.
„То је одлука која је усаглашена и са Владом и са енергетским сектором. Ја сад не могу да причам о свим детаљима које можемо да примијенимо у наредном периоду, јер ако саопштим те детаље могуће да нам се неке ствари поскупе и да нас то скупље кошта, али рекао сам, имамо идеја, али осим тих идеја како да обавимо те трансакције, морамо да снажно радимо“, навео је Ђукановић додајући да је суштина да се ријеши увоз електричне енергије на најбољи начин и да се граде нови објекти.